Zamknij

Lek na cukrzycę może leczyć z otyłości. To przełomowe odkrycie

15.02.2021 17:15

To prawdziwy ''game-changer'' mówią naukowcy. Podczas badania leku na cukrzycę okazało się, że wspomaga on utratę wagi. Chorzy na otyłość po kilkunastu miesiącach przyjmowania leku tracili średnio 15 proc. masy ciała. 

Lek na otyłość
fot. Shutterstock

W dużym uproszczeniu: otyłość jest wynikiem mniejszego wydatku energetycznego organizmu niż jego wkładu energetycznego, ale w rzeczywistości nie ma nic prostego w tej złożonej i tajemniczej chorobie.

Otyłość urosła w ostatnich latach do rangi światowej epidemii. Szacuje się, że otyłość dotyczy nawet 40 proc. wszystkich dorosłych Amerykanów. To choroba trudna do zniesienia dla ludzi i trudna do zrozumienia dla naukowców, jest też zwykle trudna w leczeniu. 

Oprócz prób zmiany stylu życia - odżywiania i aktywności fizycznej - istnieją tylko dwie możliwości leczenia otyłości. Pierwszą jest inwazyjna operacja bariatryczna, która niesie ze sobą różne zagrożenia i komplikacje. Leki natomiast nie zawsze działają i nie są pozbawione skutków ubocznych.

Lek na cukrzycę może leczyć z otyłości

W eksperymentalnym badaniu wzięło udział prawie 2000 otyłych dorosłych z 16 różnych krajów. Niektórzy uczestnicy przyjmowali tygodniową dawkę leku o nazwie semaglutyd, wykorzystywanego do tej pory w leczeniu cukrzycy typu 2.

Druga grupa zamiast leku przyjmowała tylko placebo. Obie grupy badanych przez cały okres trwania badania stosowały się do wytycznych związanych z żywieniem, aktywnością fizyczną - prowadzili podobny tryb życia.

Pod koniec badania uczestnicy, którzy przyjmowali placebo, stracili niewiele kilogramów, ale osoby, które przyjmowały semaglutide, istotnie schudły.

Po 68 tygodniach leczenia lekiem semaglutide, który hamuje apetyt, uczestnicy, którzy go przyjmowali, stracili średnio 14,9 procent masy ciała.

W badaniu wykazano, że lek ten jest nawet dwa razy bardziej skuteczny niż stosowane do tej pory leki na odchudzanie.

- Żaden inny lek swoim działaniem nie zbliżył się do takiego poziomu utraty wagi - to ''game-changer'' - powiedziała Rachel Batterham z University College London, która zajmuje się badaniem otyłości.

Chociaż wyniki są przekonujące, dawkowanie semaglutydu w celu przeciwdziałania otyłości ma pewne wady.

Wielu uczestników zgłaszało łagodne do umiarkowanych efekty (zarówno w grupie semaglutydu, jak i placebo), w tym nudności i biegunkę. Chociaż efekty były tymczasowe, to z ich powodu prawie 60 uczestników przerwało leczenie.

Nie mamy informacji o tym, co stało się z uczestnikami po zaprzestaniu leczenia. Jedna z osób, które brały udział w badaniu, powiedziała w rozmowie z The New York Times, że jej waga zaczęła rosnąć po zakończeniu leczenia.

- Chociaż leki takie jak ten mogą okazać się przydatne w krótkim okresie w celu uzyskania szybkiej utraty wagi w przypadku ciężkiej otyłości, nie są one magicznym środkiem zapobiegającym otyłości o mniejszym nasileniu lub leczącym ją - mówi dietetyk Tom Sanders, profesor w King's College London.

Jednak zdaniem naukowców prowadzących badanie, semaglutyd, jeśli pozytywnie przejdzie kolejne badania, mógłby pomóc chorym zmagającym się z zagrażającą życiu otyłością.

Wyniki badania zostały opublikowane w ''The New England Journal of Medicine''.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: sciencealert.com