Zamknij

Otyłość trudno leczyć dietą i ćwiczeniami. Co może pomóc?

02.06.2021
Aktualizacja: 02.06.2021 16:05

''Ucinanie'' kalorii i wylewanie potów na siłowni może nie wystarczyć, by wyleczyć się z otyłości. Gdy BMI przekracza krytyczne granice konieczna jest interwencja lekrza - wdrożenie farmakoterapii, a nawet operacja. 

Dieta - otyłość
fot. Shutterstock

Otyłość to ciężka choroba przewlekła spowodowana stanem zapalnym tkanki tłuszczowej skutkująca nadmiernym rozwojem podściółki tłuszczowej i zwiększeniem masy ciała. Z otyłości trudno ''wyjść'', to długi proces rozłożony na długie lata.

- Otyłość to choroba przewlekła, bez tendencji do samoistnego ustępowania, charakteryzująca się nawrotami. Dlatego musi być leczona przez całe życie – powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Lucyna Ostrowska z Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

Jeśli rozwinie się zaawansowana otyłość, to samymi dietą i ruchem najczęściej nie za wiele można zdziałać. Odpowiednie żywienie i ruch ma ogromne znaczenie, ale najlepiej sprawdzają się o krok wcześniej, czyli w zapobieganiu otyłości.

Co robić, gdy BMI dawno przekroczyło już poziom alarmowy?

Otyłość - dieta i ćwiczenia to nie wszystko

- Efekt leczenia niefarmakologicznego u pacjentów chorujących na otyłość wynosi zwykle 3-5 proc. utraty wyjściowej masy ciała i często nie jest on utrzymany w czasie - stwiedziła w rozmowie z PAP prof. Paweł Bogdański z Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. 

Poza samym „odchudzaniem” pacjentów, leki stosowane w leczeniu otyłości mają także na celu zapobieganie jej różnym powikłaniom. Dlatego specjaliści ubolewają nad tym, że w naszych realiach farmakoterapia otyłości jest wciąż mało popularna i rzadko stosowana.

Zgodnie z aktualnymi standardami, leczenie farmakologiczne wspierające redukcję masy ciała można stosować u osób z BMI powyżej 30 kg/m2 lub osób z BMI powyżej 27 kg/m2, jeśli występują u nich powikłania związane z otyłością. Leki te zawsze stosuje się w połączeniu z dietą, aktywnością fizyczną i wsparciem psychologicznym.

Co zrobić, gdy leki, dieta, ćwiczenia nie są skuteczne? Prof. Lucyna Ostrowska wyjaśnia, że najskuteczniejszą znaną obecnie metodą leczenia zaawansowanej otyłości jest tzw. operacja bariatryczna, dzięki której uzyskuje się średnio od 7 aż do 38 proc. utraty masy ciała - w zależności od zastosowanej metody. Stosowane są różnego rodzaju zabiegi operacyjne, których celem jest m.in. radykalne zmniejszenie pojemności żołądka. 

Podczas zabiegów bariatrycznych wraz z fragmentem żołądka usuwa się także gruczoły wydzielające grelinę, która jest jednym z najsilniejszych sygnalizatorów głodu. Dzięki temu zabiegi bariatryczne istotnie wpływają na metabolizm i apetyt chorego, co pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów. 

Kiedy przeprowadza się operację bariatryczną? Zabiegi rekomenduje się u dorosłych z BMI powyżej 40 kg/m2, jeśli inne metody terapii nie przynoszą spodziewanego efektu lub u osób dorosłych z BMI ≥ 35 kg/m2, u których jednocześnie występują inne poważne choroby lub powikłania, na przykład cukrzyca typu 2.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl