Otyłość sprawia, że mózg szybciej się starzeje

Monika Piorun
04.08.2016 22:20
Otyłość sprawia, że mózg szybciej się starzeje
fot. Otyłość sprawia, że mózg szybciej się starzeje

Choć wydaje się nam, że nadmiar kilogramów ma największy wpływ na nasz wygląd, to jednak okazuje się, że najbardziej cierpi na tym nasz mózg. Naukowcom z Uniwersytetu Cambridge udało się zaobserwować, że różnica w tempie starzenia się tego organu pomiędzy osobami szczupłymi a otyłymi może wynosić aż 10 lat!

Nietrudno zauważyć, że kiedy jesteśmy za bardzo przejedzeni, gorzej się nam myśli. Stajemy się senni i rozkojarzeni. Najnowsze odkrycia naukowe dotyczące otyłości rzucają zupełnie nowe światło na problem, z którym boryka się zdecydowana większość cywilizowanych społeczeństw.

Na łamach Neurobiology of Aging zaprezentowano zaskakujące doniesienia neurologów z Cambridge, którzy podczas oceniania wpływu otyłości na funkcjonowanie mózgu zauważyli wyraźne zmiany w objętości tzw. istoty białej. Okazuje się, że im jesteśmy grubsi, tym szybciej się ona kurczy i w rezultacie mamy jej mniej.

Na podstawie analizy danych 473 pacjentów w wieku od 20 do 87 lat badacze wykazali, że zmiany, jakie zachodzą w mózgu z powodu otyłości, prowadzą do ograniczenia objętości istoty białej w sposób charakterystyczny dla procesu starzenia.

Jesteś otyły? Twój mózg jest 10 lat starszy niż wskazuje metryka!

Od dawna wiadomo, że wraz z wiekiem zmienia się także nasz mózg, który im jesteśmy starsi, tym bardziej jest podatny na takie dolegliwości jak cukrzyca, choroby serca czy różnego rodzaju nowotwory.

Teraz jednak naukowcy mają dowody na to, że objętość istoty białej osób otyłych w wieku 50 lat jest porównywalna do poziomu o 10 lat starszych szczupłych ludzi. Niestety na razie nie udało się ustalić, czy jeśli otyli schudną, to zajdą także adekwatne zmiany w ich mózgu.

Na podstawie standardowych testów na inteligencję do tej pory nie udało się wykazać istotnych różnic w funkcjach poznawczych i sprawności umysłowej pomiędzy otyłymi a ludźmi, których waga jest w normie.

Zmiany starcze zaobserwowane w mózgach pacjentów o nieprawidłowej wadze wskazują jednak na to, że mózgi osób otyłych starzeją się szybciej. Nie dbając o wagę mamy więc mniejsze szanse na to, że uda się nam zachować sprawność umysłową równie długo, jak nasi szczupli rówieśnicy.

Przeczytaj: Nowa mapa mózgu zrewolucjonizuje medycynę i nowoczesne technologie?

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π