Zamknij

Otyłość: od diety odchudzającej ważniejsze jest zdrowie

10.08.2020 09:49
Otyła kobieta
fot. Shutterstock

Dieta i ćwiczenia to nie wszystko. Kanadyjscy naukowcy twierdzą, że lekarze powinni podchodzić do osób z otyłością bardzo indywidualnie. Nie dla każdego rygorystyczna dieta i katorżnicze ćwiczenia będą odpowiednim rozwiązaniem. Zdaniem naukowców ważniejsze jest ogólne zdrowie niż usilne odchudzanie. 

Naukowcy przekonują, że osoby otyłe powinny przede wszystkim dążyć do tego, aby być zdrowe, a nie odchudzać się za wszelką cenę. Kanadyjscy badacze twierdzą, że obecnie zbyt duży nacisk kładzie się na dietę i ćwiczenia, a to nie zawsze jest dla osoby otyłej zdrowe.

Zdrowie ważniejsze niż dieta

Chociaż kanadyjscy eksperci z różnych towarzystw medycznych przekonują na łamach „Canadian Medical Association Journal”, że nie deprecjonują diety i ćwiczeń, a redukcja masy ciała w przypadku osób z otyłością pomaga uzyskać poprawę zdrowia, to jednocześnie twierdzą, że najlepsza masa ciała dla danej osoby nie musi pokrywać z zalecaną powszechnie ''idealną masą ciała'', zgodną ze wskaźnikiem BMI.

W przypadku otyłości konieczne jest indywidualne podejście do każdej osoby, dlatego zaleceń nie powinno się stosować zbyt restrykcyjnie.

Ximena Ramos-Salas z Obesity Canada powiedziała w rozmowie z BBC News, że otyłość od dawna kojarzona jest z niezdrowym stylem życia, a osoby otyłe nadal obwiniają się za to, jak wyglądają. Tymczasem na otyłość składa się jednak wiele przyczyn, np. predyspozycje genetyczne lub stresy. Niektóre osoby mają ogromne trudności z zachowaniem zalecanej masy ciała.

Ramos-Salas zwraca uwagę, że zalecenia, by mniej jeść, nie wystarczą. Z wielu badań wynika, że osoby, które się odchudziły, po pewnym czasie znowu tyją. Zdaniem autorki zaleceń dla lekarzy, od diety odchudzającej ważniejsza jest zdrowa, dobrze zbalansowaną dieta i regularne ćwiczenia.

Kanadyjskie zalecenia kierowane są do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, opublikowano je po raz pierwszy od 2006 r. W zaleceniach podkreśla się, że niektóre osoby z otyłością mogą potrzebować wsparcia terapeutycznego, innym warto zaproponować operację bariatryczną, polegająca na zmniejszeniu pojemności żołądka. Podstawowym założeniem jest jednak indywidualne i kompleksowe podejście do każdej osoby otyłej bez zbędnego oceniania i dyskryminacji.

Źródło: naukowawpolsce.pap.pl