Zamknij

Objawy bulimii, które może rozpoznać tylko dentysta

07.12.2021
Aktualizacja: 07.12.2021 15:45
Objawy bulimii
fot. Shutterstock

Bulimia to niebezpiecznie schorzenie, które prowadzi do wyniszczenia całego organizmu. Dowiedz się, jakie są jej najbardziej charakterystyczne objawy, które rozpoznać może tylko dentysta.

Bulimia to poważne schorzenie o podłożu psychicznym, które wpływa negatywnie na cały organizm. Osoba dotknięta bulimią wykazuje działania kompulsywne. Na przykład objada się i prowokuje wymioty, ponieważ wręcz obsesyjnie kontroluje wagę swojego ciała. I choć objawów tego zaburzeń zwykle szukamy w nadmiernej chudości lub sposobie zachowania, to jednym z czytelniejszych sygnałów są zmiany w obrębie jamy ustnej.

Bulimia – po czym stomatolog może ją poznać?

Bulimia widoczna jest w jamie ustnej. Schorzenie to niszczy m.in. zęby, dziąsła.

– Prowokowane wymioty powodują przedostanie się do jamy ustnej kwasu żołądkowego, a ten niszczy szkliwo, zewnętrzną tkankę, która jest powłoką okalającą i chroniącą ząb. Mówimy wówczas o kwasowej erozji szkliwa, czyli utracie tkanek twardych zęba. Szkliwo jest coraz cieńsze, aż prawie znika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę i powodując ból. Doświadczony stomatolog bez problemu rozpozna erozję szkliwa, ponieważ daje ona bardzo charakterystyczny obraz kliniczny zębów – tłumaczy Joanna Oleksiak, stomatolog z gabinetu Stankowscy & Biali Stomatologia w Poznaniu, i dodaje: – Konsekwencją bulimii może być refluks żołądkowo-przełykowy, obecny również w nocy, co oznacza, że erozja szkliwa może mieć miejsce nawet wtedy, gdy chory nie jest tego świadomy. Uszkodzenia zębów spowodowane refluksem zwykle występują po jednej stronie szczęki, zależnie od pozycji w trakcie snu.

Uszkodzenia szkliwa wywołane wymiotami najczęściej pojawiają się od strony podniebiennej zębów górnych i bocznych oraz przy linii dziąseł wokół siekaczy. Początkowo widoczne będą płytkie wgłębienia o gładkiej i błyszczącej powierzchni, odróżniające się od zdrowego szkliwa. Przy stałej ekspozycji na kwasy żołądkowe, szkliwa będzie coraz mniej, zęby będą starte i stracą na objętości. Mogą być również bardziej żółte, co świadczyć będzie o odsłonięciu zębiny, wewnętrznej warstwy zęba, która naturalnie ma właśnie odcień żółci. Obnażeniu może ulec nawet miazga zębowa.

Uszkodzenia mogą powstać również na zewnętrznej stronie zębów, zwłaszcza po spożyciu dużej ilości kwaśnych napojów. Niestety niektórzy pacjenci, aby wypełnić pusty żołądek lub sprowokować wymioty, mogą wypijać prawie sześć litrów napojów gazowanych dziennie. Napoje tego typu ze względu na kwaśne pH i dużą ilość cukru, jeszcze bardziej rujnują zdrowie zębów.

Powierzchnie żujące zębów trzonowych również mogą być w opłakanym stanie. W wyniku działania kwasów trzonowce mogą stracić swój kształt i wysokość, doprowadzając do zaburzeń okluzyjnych. W skrajnych przypadkach bulimii dziąsła cofają się, wystawiając na działanie kwasów również korzeń zęba.

Konsekwencją utraty tkanek twardych jest powstanie nadwrażliwości zębów na zimne i gorące temperatury, kwaśne i słodkie pokarmy, a nawet szczotkowanie. Z kolei zębina jest bardziej podatna na nieestetyczne przebarwienia w kontakcie z jedzeniem.

Masz bulimę? Nie rób tego

Wiele osób cierpiących na bulimię, chcąc pozbyć się nieprzyjemnego posmaku w ustach po wymiotach, popełnia ogromny błąd, czyli szczotkuje zęby od razu po wymiotach. W ten sposób wciera żrące kwasy w szkliwo, czym jeszcze bardziej je osłabia. Niektórzy chorzy mogą myć zęby nawet kilkanaście razy dziennie, narażając je na dodatkowe uszkodzenia. Stomatolodzy zalecają, aby po incydencie wymiotów przepłukiwać usta wodą, wodą z sodą oczyszczoną lub mlekiem, a zęby szczotkować dopiero po minimum 30 minutach od wymiotów.

– Zęby szczotkujemy od linii dziąseł w dół zęba. Robimy to przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem i pastą o zasadowym pH oraz niskim wskaźniku ścieralności, aby jak najbardziej chronić szkliwo. Warto również żuć gumę bez cukru, co pomoże stymulować produkcję śliny i pomoże przy refluksie żołądkowo-przełykowym – tłumaczy Joanna Oleksiak.

Bulimia – dlaczego opieka stomatologa jest konieczna?

Każdy, kto cierpi na zaburzenia odżywiania, powinien znajdować się pod opieką specjalistów, również dentysty. Stomatolog może wdrożyć odpowiednie działania, jednak nie usunie przyczyny zaburzeń, dlatego choroba wymaga konsultacji psychologicznej. Pacjent w trakcie lub po terapii zaburzeń odżywiania wymaga jednak kompleksowego leczenia stomatologicznego m.in. terapii ubytków próchniczych, usunięcia kamienia nazębnego, wymiany wypełnień, a często również wieloetapowych zabiegów np. leczenia kanałowego, ekstrakcji zębów i leczenia nadwrażliwości zębiny. Defekty estetyczne również są znaczne, więc zniszczone korony zębów wymagają odbudowy protetycznej.

– Taki pacjent często ma problem z akceptacją swojego wyglądu, a wyniszczone chorobą zęby mogą być kolejnym źródłem kompleksów. Dlatego zabiegi protetyczne i kosmetyczne są równie ważne. W tym celu możemy zastosować specjalne licówki mocowane od strony podniebiennej, co maksymalnie oszczędza własny ząb pacjenta. Licówki wzmacniają strukturę zęba i pozwalają skorygować jego kształt oraz zamaskować przebarwienia. Zabezpieczyć ubytki szkliwa i zębiny możemy również materiałem kompozytowym, koroną lub tzw. overlayem. Podstawą jest jednak terapia choroby podstawowej, my możemy jedynie starać się zminimalizować szkody stomatologiczne – tłumaczy Joanna Oleksiak.

Ważne!

Na zaburzenia odżywiania, do których bulimia również się zalicza, cierpi około 70 milionów osób na świecie. To schorzenie najczęściej pojawia się u dziewcząt w okresie pokwitania, ale chorują również młode kobiety i mężczyźni.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.