Zamknij

Nadwaga i otyłość skracają życie. Im więcej ważysz, tym większe ryzyko

23.06.2022
Aktualizacja: 23.06.2022 12:35

Nadwaga i otyłość to powszechny problem, którego bagatelizowanie może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Ekspert ostrzega: ryzyko zgonu wzrasta proporcjonalnie do przyrostu masy ciała

Nadwaga i otyłość skracają życie. Wypowiedź eksperta
fot. Shutterstock

Nadwaga i otyłość dotyczą coraz większej liczby dorosłych. Problem ten pogłębiła również pandemia, w trakcie której Polacy przytyli średnio o 4 kg. Z danych Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej wynika, że z otyłością zmaga się co szósta kobieta i co siódmy mężczyzna w Polsce. Tymczasem skutki otyłości są czwartą przyczyną utraconych lat życia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która obejmuje przede wszystkim właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną. Ważne jest też okresowe wykonywanie podstawowych badań.

Kardiolog, prof. Piotr Jankowski z Zakładu Epidemiologii i Promocji Zdrowia Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie ostrzega – Nadwaga i otyłość to choroba powodująca groźne powikłania, będąca poważnym problem zarówno zdrowotnym, jak i społecznym

Ryzyko zgonu wzrasta wraz z przyrostem masy ciała

Mimo że na skutek pandemii coraz więcej osób interesuje się swoim zdrowiem, świadomość na temat nadwagi i otyłości pozostawia wiele do życzenia. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że aż 80 proc. Polaków nie uważa otyłości za problem zdrowotny, a jedynie za defekt kosmetyczny. Prof. Piotr Jankowski tłumaczy, że nadwaga jest czwartą przyczyną utraconych lat życia. Wyprzedza ją jedynie palenie tytoniu, nadciśnienie i niewłaściwa dieta. Nadmiar tkanki tłuszczowej skraca życie średnio o 14 procent W przypadku średniej długości życia sięgającej 72 lat u mężczyzn, oznacza to, że z powodu nadwagi tracimy ponad 10 lat.

– Wraz ze wzrostem masy ciała rośnie ryzyko wielu chorób, w tym przede wszystkim chorób metabolicznych, napędzających rozwój cukrzycy, schorzeń sercowo-naczyniowych oraz mózgu – tłumaczy kardiolog.

Skutkiem tego są zawały serca i udary mózgu. Osoby z nadwagą i otyłe częściej cierpią na choroby nowotworowe, takie jak rak jelita grubego, drugi najczęstszy nowotwór po raku płuca (związany głównie z paleniem tytoniu). Nadmierna masa ciała to również ryzyko złamań kości, niepełnosprawności i  nagłego zgonu.

Niestety, trendy związane z żywieniem Polaków są niepokojące. Już przed pandemią nie przywiązywaliśmy wagi do zdrowych posiłków. Praca zdalna odebrała nam ruch, którego i tak mieliśmy mało. Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2022 jedynie 28 proc. mężczyzn ma jeszcze prawidłową masę ciała. Aż 43 proc. ma nadwagę , a 27 proc. jest otyłych. W przypadku kobiet jest nieco lepiej: prawidłową masę ciała zachowało 45 proc. Polek, 29 proc. ma nadwagę, a 21 proc. jest otyłych.

–  Musimy wszystko zrobić, żeby uniknąć nadwagi i otyłości, a przynajmniej zmniejszyć nadmierną masą ciała, na tyle, na ile jest to możliwe – przekonywał prof. Piotr Jankowski.

Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński