Gdyby kobiety miały wymiary manekinów... przestałyby miesiączkować!

Monika Piorun
04.05.2017 18:28
Gdyby kobiety miały wymiary manekinów... przestałyby miesiączkować!
fot. Photo-Mix, pixaby.com, CC0 Public Domain

- Jeśli ludzie mieliby sylwetki w rozmiarach odpowiadających sklepowym manekinom, należałoby ich leczyć - ostrzegają brytyjscy naukowcy.

Nie tylko androgeniczne modelki mogą przyczyniać się do rozpowszechniania nieprawidłowego wizerunku kobiecego ciała. Okazuje się, że niemały wpływ mają też na to... manekiny, których wymiary są tak absurdalne, że żaden zdrowy człowiek nie jest w stanie ich osiągnąć.

Dr Eric Robinson z Uniwersytetu w Liverpoolu oraz prof. Paul Aveyard z Oxfordu na łamach "Journal of Eating Disorders" zaprezentowali wyniki badań dotyczących sylwetek manekinów w brytyjskich sklepach z odzieżą. Badacze próbowali ocenić, czy nieracjonalne wymiary figur odwzorowujących żeńskie i męskie postaci, mogą mieć wpływ na zaburzenia odżywiania wśród osób, które chcą dorównać tym nierealistycznym standardom.

- Nie udało się nam znaleźć ani jednego manekina, którego sylwetka odwzorowująca kobiecą sylwetkę, miałaby normalne wymiary - przekonują uczeni na łamach "Journal od Eating Disorders".

Naukowcy bazowali na własnej szacunkowej ocenie wymiarów manekinów, na których prezentowane są ubrania dla klientów, ponieważ żadna z sieci handlowych nie udzieliła im oficjalnego zezwolenia na dokonanie dokładnych pomiarów.

Co grozi kobietom, które chcą mieć takie proporcje jak manekiny?

- Choć w poprzednich latach wielu kreatorów mody ogłosiło zamiar produkowania manekinów w normalnych rozmiarach, to jednak ich plany w większości przypadków nigdy nie weszły w życie i nie zostały zrealizowane - podkreślają brytyjscy uczeni.

Według badaczy promowanie takich standardów ma negatywny wpływ na społeczeństwo przyczyniając się do upowszechnienia nieprawidłowego (a wręcz chorego) wizerunku ludzkiego ciała. Uczeni powołują się na przekrojowe wyniki badań z 1992 roku, które dotyczyły manekinów prezentowanych na wystawach sklepowych od 1930 do 1960 roku.

Już ćwierć wieku temu udało się udowodnić, że u kobiet, które chciałyby dorównać proporcjami do sylwetek żeńskich manekinów, może dojść do ustania menstruacji. Konsekwencje zaburzeń odżywiania mogą mieć katastrofalny wpływ na ich zdrowie a zwłaszcza na psychikę (ze względu na wysokie ryzyko anoreksji lub bulimii).

Męski manekin to... kulturysta!

bodybuilding-311351_1280
fot. Clker-Free_Vector_Images, pixaby.com, CC0 Public Domain

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z męskimi manekinami. Tylko jedna na dziesięć figur odwzorowujących sylwetki mężczyzn została sklasyfikowana jako postać z niedowagą. 

Choć męskie manekiny są nieco bardziej reprezentatywne dla standardów spotykanych na co dzień wśród panów, to jednak według badaczy, cechuje je nadmierna muskularność. Nie dość, że wygląda to sztucznie, to na dodatek tak naprężone ciała można spotykać tylko wśród kulturystów. Mężczyźni, którzy nie spędzają codziennie wielu godzin na siłowni nie mają szans, by kiedykolwiek dorównać proporcjom figur, na których prezentowane są męskie ubrania.

Zrzut ekranu 2017-05-04 o 15.59.54 1
fot. Eric Robinson, Paul Aveyard/jeatdisord.biomedcentral.com

Po lewej przedstawiono manekiny przedstawiające żeńskie i męskie manekiny. Po prawej odwzorowano je za pomocą wizerunków prawdziwych kobiet i mężczyzn, których BMI oznaczono w następującej skali:

  • 1-2 niedowaga
  • 3-4 prawidłowa masa ciała
  • 5 nadwaga
  • 6-7 otyłość pierwszego stopnia

Wyraźnie widać, że żeński manekin, który ma odwzorowywać wizerunek kobiety o prawidłowej masie ciała (zaznaczony prostokątną ramką), w rzeczywistości powinien być umieszczony poza skalą, ponieważ przedstawia osobę cierpiącą na znaczną niedowagę.

Męski manekin jest nieco bardziej zbliżony do wizerunku normalnego mężczyzny, ale figura pana z nadwagą (poz. 5) odpowiada postaci o prawidłowej masie ciała (poz. 3).

źródło: Journal of Eating Disorders

Zagłosuj

Czy uważasz, że sklepowe manekiny powinny mieć proporcje normalnych kobiet i mężczyzn?

Liczba głosów:

Funkcjonalna odzież sportowa - połączenie mody i treningu

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π