Zamknij

Czy można być otyłym i jednocześnie zdrowym? Wyjaśnia specjalistka

03.11.2021
Aktualizacja: 03.11.2021 14:15
Otyła kobieta
fot. Shutterstock

Otyłość olbrzymia to problem społeczny. Wiele osób nie rozumie, jak można doprowadzić do wagi zagrażającej życiu. Otyłość olbrzymia kojarzy się z trudnościami w poruszaniu, a nawet z kalectwem. Czy tak jest zawsze? Ekspertka wyjaśnia, czy otyli mogą być ogólnie zdrowi. Kiedy można mówić o ''zdrowiu pozornym''?

  1. Czy można być otyłym i jednocześnie zdrowym?
  2. Jakie są przyczyny otyłości?

Powszechnie uważa się, że osoby z otyłością olbrzymią ledwo chodzą albo są przykute do łóżka. Taki wizerunek przedstawiany jest w wielu programach telewizyjnych. Rzeczywistość jest zupełnie inna. W przypadku każdej osoby otyłość, jako choroba, może oznaczać coś innego, choć jej konsekwencje zawsze są poważne.

Mgr Ludmiła Podgórska, która na co dzień pracuje z osobami z otyłością oraz pacjentami bariatrycznymi wyjaśnia, że ''Otyłość olbrzymia zaczyna się dużo wcześniej niż przykładowe 150 kg, np. dla osoby mierzącej 170 cm to już 115 kg, czy 130 kg dla osoby 180 cm''.

Znaczy to, że osoby, które są aktywne fizycznie, zawodowo, nie mają problemów z poruszaniem się, czy też nie odczuwają objawów chorobowych, mogą chorować na otyłość olbrzymią. Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, ich organizm może toczyć proces chorobowy.

Otyłość olbrzymią diagnozuje się, obliczając indeks masy ciała BMI. Jeśli wynosi powyżej 40, wtedy mamy do czynienia z otyłością olbrzymią.

Czy można być otyłym i jednocześnie zdrowym?

Zgodnie z Międzynarodową Listą Chorób i Problemów Zdrowotnych opracowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) otyłość jest chorobą o kodzie E66.

Każda osoba z BMI powyżej 30 jest z definicji chora na otyłość, która powoduje szereg innych schorzeń — prędzej czy później wystąpią one u chorego.

Osoby otyłe, które twierdzą, że są zdrowe i po prostu grube, nie mają świadomości choroby oraz tego, że jeszcze nie doświadczają skutków otyłości, natomiast ich pojawienie się jest kwestią czasu. Ludmiła Podgórska nazywa to ''zdrowiem pozornym''.

Jakie są zdrowotne konsekwencje otyłości olbrzymiej? Choć nie widać tego gołym okiem, dodatkowe kilogramy sieją spustoszenie w organizmie — ten proces trwa latami. Otyłość powoduje, że wszystkie kluczowe organy wewnętrzne takie jak serce, płuca, drogi oddechowe jak również naczynia krwionośne narażone są na zwiększony nacisk. Z tego powodu osoby otyłe częściej chorują na:

Nadmiarowe kilogramy obciążają też układ kostny, prowadząc do powstania uszkodzeń stawów.

Otyłość sprzyja również rozwojowi chorób metabolicznych:

Otyłość zwiększa także ryzyko zapadalności na niektóre nowotwory, w szczególności raka wątroby, okrężnicy, pęcherzyka żółciowego, raka trzustki, a u mężczyzn prostaty i odpowiednio u kobiet raka trzonu i szyjki macicy, jajnika oraz piersi po menopauzie.Nadmiar kilogramów jest również przyczyną zaburzeń hormonalnych, które u kobiet mogą objawiać się:

Szacuje się, że otyłość skraca długość życia nawet o 8 – 20 lat. W samej Europie odpowiada za 15 proc. przedwczesnych zgonów.

Jakie są przyczyny otyłości?

- Patrzymy na chorującą na otyłość osobę i zadajemy sobie w duchu pytanie ''jak można było doprowadzić się do takiego stanu?'', tym samym upraszczając i sprowadzając przyczyny otyłości, zwłaszcza tej olbrzymiej do obżarstwa — wyjaśnia mgr Ludmiła Podgórska.

Przyczyny otyłości są jednak bardziej skomplikowane. 

- Zaniedbaniem można nazwać nadwagę, to jest coś, co umyka nam i umyka lekarzom pierwszego kontaktu, bo to jest sytuacja, w której możemy coś zrobić, skutecznie – komentuje mgr Podgórska, zaniedbaniem jest brak reakcji na wzrost wagi.

- Do otyłości dochodzi głównie przez czynniki środowiskowe, rzadziej genetyczne czy hormonalne – dodaje ekspertka.

- Pocieszanie się jedzeniem, nagradzanie jedzeniem, dokarmianie wnuków, podjadanie słodyczy, zajadanie stresu, nawyki, które wynieśliśmy z domu rodzinnego. Niestety paradoksalnie to rozwój cywilizacji okazał się być zagrożeniem dla ludzkości. Jedzenie pokarmów wysoko przetworzonych, picie słodkich napojów, podjadanie z braku czasu, to najczęściej popełniane błędy żywieniowe, które doprowadzają do rozwoju otyłości. Ponadto cywilizacja sprzyja siedzącemu stylowi życia, aktywność fizyczną ograniczyliśmy do minimum — tłumaczy Ludmiła Podgórska.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: szpitalnaklinach.pl; PAP