Zamknij

COVID-19 a otyłość: nadmiar kilogramów zwiększa ryzyko powikłań

30.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 00:19

Otyli pacjenci z koronawirusem są bardziej narażeni na rozwój ciężkich objawów i powikłań choroby COVID-19. Wynika to zarówno z samej otyłości, jak i z chorób, które wywołuje. Z tego powodu chorzy na otyłość powinni zachowywać szczególne środki ostrożności, by uniknąć zakażenia koronawirusem. 

Koronawirus, COVID-19 a otyłość
fot. Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że choroba COVID-19, wywoływana przez zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może powodować cięższe objawy i powikłania u osób z chorobami związanymi z otyłością.

COVID-19 groźny dla otyłych

Otyłość może nasilać stany zapalne i osłabiać układ odpornościowy, utrudniając zwalczanie infekcji koronawirusem, dlatego rozwój choroby COVID-19 może mieć w przypadku osób otyłych poważniejsze skutki.

Otyłość patologiczna może być pierwotną przyczyną chorób układu oddechowego, ale może też zmieniać przebieg chorób układu oddechowego, w tym przebieg COVID-19 - choroby, która może powodować ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej.

W Wielkiej Brytanii zaobserwowano, że otyłość odgrywa istotną rolę w nasileniu choroby związanej z koronawirusem. Raport Intensive Care National Audit and Resource Center w Londynie wykazał, że 64 proc. pacjentów z koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii w Wielkiej Brytanii miało nadwagę lub otyłość (dane dotyczą sytuacji w szpitalach do 19 marca). Stwierdzono, że 127 z 196 osób przyjętych na OIOM z powodu COVID-19 miało nadwagę, a spośród krytycznie chorych pacjentów 71 miało BMI wynoszące 30 lub więcej.

Natomiast dr Stefan de Hert, były prezes Europejskiego Towarzystwa Anestezjologicznego, stwierdził, że otyłość jest jednym z najczęstszych czynników ryzyka wśród pacjentów przyjętych na oddziały intensywnej terapii we Włoszech. - Średni wiek wszystkich pacjentów z COVID-19 wynosi 70 lat, a jednym z głównych czynników ryzyka przyjęcia na intensywną terapię jest otyłość - powiedział w wywiadzie.

Według The Associated Press badacze w Meksyku obawiają się, że wskaźniki otyłości w tym kraju mogą uczynić pandemię szczególnie niebezpieczną, ponieważ w kraju tym odnotowuje się jeden z najwyższych na świecie wskaźników otyłości - 72,5 proc. dorosłych ma otyłość lub nadwagę.

Otyłość jest przyczyną wielu przewlekłych, groźnych chorób, które same w sobie uważane są za czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu i powikłań COVID-19. Otyłość i choroby z nią związane zwiększają również ryzyko zgonu w przypadku tej choroby.

Otyłości towarzyszą często:

  • cukrzyca typu 2
  • wysokie ciśnienie krwi
  • wysoki poziom cholesterolu i miażdżyca tętnic, co może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu
  • astma
  • zespół metaboliczny
  • choroba refluksowa przełyku
  • choroba zwyrodnieniowa stawów
  • bezdech senny

Jeśli jesteś osobą otyłą i doświadczasz charakterystycznych objawów wskazujących na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2: suchego kaszlu, gorączki i duszności, skontaktuj się telefonicznie z lekarzem lub zadzwoń na bezpłatny numer: 800 190 590.

Ważne

Cukrzyca może być przeciwwskazaniem do zastosowania procedur medycznych

Z powodu zakażenia koronawirusem i choroby COVID-19 przebiegającej z ciężkim zapaleniem płuc, niewydolnością oddechową oraz niewydolnością wielonarządową, zmarła 32-letnia kobieta z powiatu lubaczowskiego. Kobieta obciążona była chorobami towarzyszącymi: otyłością olbrzymią, cukrzycą typu drugiego, nadciśnieniem tętniczym, zespołem depresyjnym. Poinformowano, że ze względu na otyłość olbrzymią, chora zdyskwalifikowana była z terapii ECMO - ciągłego pozaustrojowego natlenianie krwi stosowanego m.in. w leczeniu zespołu ostrej niewydolności oddechowej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.