Zamknij

Anoreksja powoduje dramatyczne zmiany w mózgu. Czy są odwracalne?

24.06.2022
Aktualizacja: 24.06.2022 13:15

Anoreksja wyniszcza nie tylko ciało i psychikę chorej osoby, ale może także uszkadzać ważne struktury w mózgu. Zmiany te są zdecydowanie poważniejsze niż w przypadku takich schorzeń jak depresja czy ADHD – twierdzą naukowcy, którzy przebadali skany mózgów osób chorych na anoreksję.

Anoreksja uszkadza struktury mózgu
fot. Schutterstock

Anoreksja to wyniszczające i potencjalnie śmiertelne zaburzenie odżywiania, które odciska swoje piętno na całym organizmie. Choroba ta dotyka miliony ludzi na całym świecie i jest jedną z głównych przyczyn śmierci związanych z problemami zdrowia psychicznego. W nowym badaniu, opublikowanym w piśmie „ Biological Psychiatry”, naukowcy podkreślają również, jak dewastująco wpływ na mózg ma brak odpowiedniego odżywiania, poważnie upośledzając najważniejsze jego struktury.

Anoreksja powoduje kurczenie się mózgu

Największe jak do tej pory badanie, jeśli chodzi o liczebność próby, mające zbadać związek między zaburzeniami odżywiania a istotą szarą mózgu zostało przeprowadzone przez naukowców z Bath University w Wielkiej Brytanii we współpracy z zespołami badawczymi z całego świata – co podkreśla psycholożka Esther Walton, główna autorka badania. W ramach badania, przeanalizowano skany mózgów 1648 kobiet, z których 685 cierpiało na anoreksję.

– Możliwość połączenia tysięcy skanów mózgu osób cierpiących na anoreksję pozwoliła nam na znacznie bardziej szczegółowe zbadanie tych zmian, które mogą charakteryzować takie zaburzenie – wyjaśnia dr Walton z Wydziału Psychologii Bath University.

U osób z anoreksją naukowcy stwierdzili zmniejszenie grubości kory mózgu, objętości podkorowych i powierzchni korowej. Obrazowo można powiedzieć, że ich mózg się skurczył. Naukowcy twierdzą, że zaobserwowane przez nich zmiany w wielkości i kształcie mózgu są dwa do czterech razy większe niż redukcje spowodowane przez inne schorzenia, takie jak depresja, zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD).

Badacze podkreślają, jak ważne jest leczenie schorzenia, takiego jak anoreksja, na jak najwcześniejszym etapie.

Dlaczego anoreksja dramatycznie zmienia mózg?

Choć przedmiotem badania przeprowadzonego na Bath University nie było znalezienie przyczyny zmian w mózgu, jakie powoduje anoreksja, to naukowcy sugerują, że ma z tym związek dramatyczne zmniejszenie wskaźnika masy ciała (BMI) i ilości składników odżywczych dostarczanych do organizmu.

Brytyjskie badanie daje jednak również nadzieję: skany mózgu wykazały, że leczenie anoreksji, w ramach którego stosuje się zazwyczaj terapię poznawczo-behawioralną, może odwrócić niektóre z powstałych w mózgu w mózgu. – Stwierdziliśmy, że duże ubytki w strukturze mózgu były mniej zauważalne u osób, które są w trakcie zdrowienia – mówi dr Walton. – To dobry znak, bo wskazuje, że zmiany te być może nie są trwałe i przy odpowiednim leczeniu mózg będzie mógł powrócić do normalnego stanu.

Choć naukowcy wciąż nie wiedzą, co dokładnie powoduje zmniejszenie objętości mózgu u osób cierpiących na anoreksję i jakie mechanizmy neurologiczne za tym stoją, to wiadomo już, że im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym lepiej.

Źródło: ScienceAlert / Bath.ac.uk / ScienceDirect