Zamknij

7 objawów świadczących o niedożywieniu. Nie przegap ich

24.09.2021
Aktualizacja: 24.09.2021 14:11

Niedożywienie to stan, w którym nasz organizm otrzymuje za mało wartościowych składników odżywczych. Gdy jemy za mało, nasz organizm przestaje prawidłowo funkcjonować i wysyła nam sygnały, które powinny nas zaniepokoić. Po czym poznać, że jemy za mało?

7 objawów świadczących o niedożywieniu
fot. Shutterstock
  1. Wypadanie włosów
  2. Niska temperatura ciała
  3. Problemy z pamięcią i koncentracją
  4. Uczucie zmęczenia i senność
  5. Pogorszenie stanu skóry
  6. Obniżenie nastroju i stany depresyjne
  7. Zmiana rysów twarzy

Według definicji ESPEN (European Society for Clinical Nutrition and Metabolism): „Niedożywienie to stan wynikający z braku wchłaniania lub braku spożywania substancji żywieniowych, prowadzący do zmiany składu ciała, upośledzenia fizycznej i mentalnej funkcji organizmu oraz wpływający niekorzystnie na wynik leczenia choroby podstawowej”.

Niedożywienie to zespół objawów, którym towarzyszy stopniowa utrata masy ciała. Wbrew pozorom niedożywienie nie dotyczy jedynie chudych osób. Może przytrafić się każdemu, bez względu na poziom BMI. Przyczyny niedożywienia mogą być różne. Czasami są związane z chorobami, które uniemożliwiają prawidłowe wchłanianie się składników odżywczych w organizmie. W wielu przypadkach niedożywienie jest jednak spowodowane restrykcyjną dietą lub wybieraniem produktów, które nie są wartościowe dla zdrowia.

Niedożywienie rozwija się stopniowo. Na początku następuje wyczerpanie zapasów ustrojowych. Następnie dochodzi do zaburzenia procesów fizjologicznych. W tym czasie mogą się pojawić pierwsze objawy. Ostatni etap niedożywienia związany jest ze zmianami narządowymi, którym towarzyszą przykre dolegliwości. Bardzo ważne jest obserwowanie organizmu, ponieważ szybka reakcja daje największe szanse na skuteczne leczenie. Jak rozpoznać niedożywienie? Oto objawy, które powinny nas zaniepokoić:

Wypadanie włosów

Utrata włosów jest spowodowana niedoborem białka, aminokwasów oraz ważnych minerałów, takich jak żelazo i cynk. Brak tych składników nie tylko sprawia, że tracimy kosmyki, ale może także wpływać na wygląd włosów. Stają się one suche i osłabione, tracą również swój wyrazisty kolor.

Niska temperatura ciała

Aby nasz organizm mógł zachować stałą temperaturę, niezbędne jest dostarczanie mu odpowiedniej ilości kalorii w ciągu dnia. Jedzenie dostarcza organizmowi energii i pobudza naturalne procesy w organizmie. W zaawansowanym stadium niedożywienia u chorych często stwierdza się hipotermię.

Problemy z pamięcią i koncentracją

Gdy naszemu organizmowi brakuje podstawowych składników odżywczych, mózg zaczyna działać wolniej. Zbyt niska podaż białka i węglowodanów sprawia, że mózg nie ma „paliwa” do działania. Wiąże się to z osłabieniem pamięci i koncentracji, może również prowadzić do omdleń i nawracającego bólu głowy.

Uczucie zmęczenia i senność

Brak jedzenia powoduje ogólne osłabienie organizmu. Kalorie wspomagają proces oddychania, dzięki czemu wszystkie organy są dotlenione. Niedożywienie może prowadzić do chronicznego wyczerpania.

Pogorszenie stanu skóry

Nasza skóra potrzebuje wielu witamin (m.in. witaminy E czy B3). Nieodżywiona skóra jest podatna na choroby dermatologiczne i stany zapalne. Brak witamin i minerałów może powodować trądzik.

Obniżenie nastroju i stany depresyjne

Substancje zawarte w pożywieniu wpływają na nasz nastrój poprzez pobudzanie neuroprzekaźników (np.serotoniny). Odpowiednio skomponowana dieta pomaga uniknąć stanów depresyjnych, a niedożywienie i towarzyszący mu brak witamin może je wywoływać. 

Zmiana rysów twarzy

Niedożywienie może powodować wyostrzenie rysów twarzy. Kości są uwypuklone, a skóra staje się sucha i szara. Jest to spowodowane niedotlenieniem komórek.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, zywieniemaznaczenie.pl, vegetitian.com