Zamknij

10 korzyści dla zdrowia, jakie daje kontakt z kotem

17.02.2022
Aktualizacja: 17.02.2022 22:34

Psy i koty to najpopularniejsi domowi pupile. I choć to pies nosi tytuł „najlepszego przyjaciela człowieka”, to – jak potwierdzą wszyscy miłośnicy kotów – niezależne i zadziorne futrzaki są doskonałymi towarzyszami. Umieją nie tylko kojąco mruczeć, ale też żywiołowo się bawić, a kontakt z nimi daje dużo radości.

Koty pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka
fot. Shutterstock
  1. Bliska więź
  2. Zdrowsze serce
  3. Mniejsze ryzyko alergii u dzieci
  4. Darmowy masaż
  5. Redukcja niepokoju
  6. Towarzystwo dla seniorów
  7. Przypomnienie o drzemce
  8. Relaks poprzez śmiech
  9. Lecznicze mruczenie
  10. Wykrywanie chorób

Choć powiedzenie „życie bez kota to głupota” brzmi jak hasło z naklejki na samochodowym zderzaku, to jest to najprawdziwsza prawda. Pozytywny wpływ kociego towarzystwa udowodniają też badania i analizy naukowe. Koty mają pozytywny wpływ na życie człowieka. (Psy, oczywiście, też). Jakie są to korzyści?

Bliska więź

Uważa się, że koty to zwierzęta powściągliwe w okazywaniu uczuć i osobne, ale w rzeczywistości tworzą bardzo silne więzi ze swoimi ludźmi. Zapewniają im towarzystwo, a jedno z austriackich badań wykazało nawet, że posiadanie kota jest emocjonalnym odpowiednikiem bycia w romantycznym związku.

Zdrowsze serce

Koty nie tylko wypełniają serce miłością, ale przyczyniają się też do utrzymania go w lepszym zdrowiu. Wiele badań wykazało, że stały kontakt z kotem może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i tętno, a także poziom trójglicerydów i cholesterolu, co zmniejsza ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Mniejsze ryzyko alergii u dzieci

Choć nie da się przewidzieć, czy ktoś będzie miała alergię czy nie, to jedno z amerykańskich badań udowodniło, że posiadanie kota w domu przed narodzinami dziecka pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii u dziecka w późniejszym okresie życia. To jeden z przyjemniejszych sposobów zapobiegania alergii!

Darmowy masaż

Kot w domu to dostęp do darmowych masaży – jednym ze sposobów okazywania uczuć przez koty jest ugniatanie łapkami. To prawda, zdarza się czasem wbicie pazura, co nie jest najprzyjemniejsze, ale ogólny efekt masażu jest zwykle pozytywny.

Redukcja niepokoju

Mało co relaksuje lepiej niż głaskanie miękkiego kociego futra i słuchanie kojącego mruczenia. Wiele badań wykazało, że koty mogą sprawiać, że w ludzkim organizmie wydzielają się substancje chemiczne, które mają działanie uspokajające i zmniejszające stres.

Towarzystwo dla seniorów

Posiadanie kota może być korzystne dla seniorów, zwłaszcza tych mieszkających w pojedynkę. To sposób na samotność i poprawę samopoczucia. Dla seniorów najlepszym wyborem są dorosłe koty, bo nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, chętnie pozostają w domu, a zabawa z nimi nie musi być szczególnie żywiołowa.

Przypomnienie o drzemce

Powiedzenie „leniwy jak kocur” nie wzięło się znikąd. Koty są ekspertami w dziedzinie drzemek, śpią od 12 do 20 godzin dziennie. Patrzenie na niemal wiecznie wypoczywającego kota może przypominać jego człowiekowi o potrzebie odpoczynku i nauczyć czerpania przyjemności z drzemki.

Relaks poprzez śmiech

Śmiech to zdrowie – nie da się zaprzeczyć. Oglądanie w internecie śmiesznych filmów z kotami zwyczajnie poprawia nastrój i relaksuje. Nigdy nie uśmiechnęliście się, patrząc na koty wciskające się do pudełek, jeżdżące na odkurzaczach czy polujące na światełko na ścianie?

Lecznicze mruczenie

Kocie mruczenie to coś więcej niż sposób komunikacji. Ma ono też leczniczą moc. Badania wykazały, że dla kotów mruczenie ma wymiar leczniczy – mruczą nie tylko z zadowolenia, ale także gdy coś je boli, są zranione lub przestraszone. Niektórzy uważają, że mruczenie, którego częstotliwość wynosi 20-140 Hz, może leczyć wszystko, także kości.

Wykrywanie chorób

Niezwykle czuły zmysł węchu kotów pozwala im wykrywać zmiany chemiczne w ludzkim organizmie. Pewne słyszeliście (lub czytaliście) już niejedną historię o kotach, które przeczuwając np. atak padaczki u swojego właściciela, próbowały go o tym ostrzec. To zadziwiająca umiejętność.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader