Zamknij

Wypalenie zawodowe oficjalnie na liście chorób WHO

28.05.2019 11:04

Światowa Organizacja Zdrowia uznała wypalenie zawodowe za dolegliwość medyczną, wciągając je na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11. Sprawdź, co to oznacza dla pacjentów. 

Syndrom wypalenia zawodowego w klasyfikacji WHO
fot. Shutterstock

Dotychczas wypalenie zawodowe miało swoje miejsce w literaturze naukowej, ale nie funkcjonowało jako termin medyczny. Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała problem, nadając mu kod w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11. Niesie to za sobą określone konsekwencje.

Wypalenie zawodowe – objawy

Wypalenie zawodowe to wynik chronicznego emocjonalnego przeciążenia wynikającego z pracy zawodowej. Dominującym objawem jest obniżenie nastroju i energii życiowej, co wpływa na codziennie funkcjonowanie nie tylko w pracy, ale także w życiu prywatnym.

Wypalenie zawodowe wiąże się z występowaniem syndromu „trzy A” (apatia, anhedonia, astenia). Apatia – to uczucie smutku i przygnębienia; anhedonia – to inaczej niemożność odczuwania przyjemności; astenia – oznacza braku wigoru powiązany z niewydolnością psychiczną i ruchową.

Dowiedz się więcejOsoby zachowują się jak zombie. Typowe objawy wypalenia zawodowego

Ponieważ objawy wypalenia zawodowego są nieswoiste, pacjenci często sami nie wiedzą, czy zgłosić się do lekarza, czy tylko wziąć urlop. Osoby ignorujące zdrowie działają jak automat, przeciążając swój organizm, co może doprowadzić nawet do stanu przedzawałowego. Natomiast osoby lękowe, obserwując u siebie różne dolegliwości, podejrzewają nieuleczalne choroby, co wzmaga ich lęk i może prowadzić do depresji.

Dyskusje na temat tego, czy wypalenie zawodowe to zwykłe przemęczenie, czy problem natury medycznej, postanowili uciąć eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Wypalenie zawodowe – diagnostyka

Wypalenie zawodowe dostało swój własny kod w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 roku, od daty obowiązywania dokumentu, lekarze będą mogli diagnozować wypalenie zawodowe i wystawiać na nie zwolnienia lekarskie. Jest to także istotna informacja dla ubezpieczycieli.

Objawy wypalenia zawodowego wyróżnione w ICD-11, na podstawie których stawiana będzie diagnoza, to:

  • poczucie obniżenia energii lub wyczerpania;
  • zwiększenie dystansu, negatywne emocje, cynizm w pracy;
  • zmniejszenie efektywności.

Autorzy dokumentu zastrzegają, że przed postawieniem diagnozy lekarze powinni najpierw wykluczyć zaburzenia adaptacyjne, związane z niepożądaną reakcją na zamiany, a także zaburzenia lękowe i inne zaburzenia nastroju.

Źródło: bbc.com