Zamknij

4 wścibskie pytania, jakie usłyszysz podczas świąt. Jak na nie odpowiedzieć?

14.12.2020 22:28
Zdenerwowana dziewczyna ze stroikiem bożonarodzeniowym na głowie
fot. Shutterstock

Spotkania z rodziną nie zawsze są przyjemne. Zwłaszcza wtedy, gdy najbliżsi zaczynają wypytywać nas o nasze życie prywatne. To bywa krępujące. Jak z tego wybrnąć?

Święta Bożego Narodzenia to magiczny okres, podczas którego spotykamy się z najbliższymi, w tym dawno niewidzianymi członkami naszej rodziny. A ci potrafią być... ciekawscy. Zwłaszcza nadtroskliwa babcia, wścibska ciocia lub uwielbiający żarty wujek. Niezależnie od intencji, często przy stole padają pytania, które mogą nas wprawić w zakłopotanie. Wybraliśmy te najpopularniejsze i najbardziej wścibskie i podpowiadamy, jak na nie odpowiedzieć.

Wścibskie pytania, które usłyszysz podczas świąt. Jak odpowiedzieć?

Co w naszym życiu najbardziej może interesować ciekawską rodzinkę? Oczywiście życie prywatne. A o to można pytać w nieskończoność.

Są standardowe teksty, które uwielbiają babcie, ciocie i wujkowie. A pytania przez nich rzucane niekiedy bardzo nas irytują. Co zrobić, żeby nie dać się wyprowadzić z równowagi?

Na początek koniecznie zmień temat! Można w delikatny sposób zasugerować, że nie odpowiada nam obecna rozmowa i spróbować skierować rozmowę na inne tory. Możesz też znaleźć wam zajęcie. Może wspólne śpiewanie kolęd, albo oglądanie starych, rodzinnych fotografii będą lepszym pomysłem w te święta, niż rozwijanie się na temat twojego życia prywatnego?

Przede wszystkim się nie denerwuj! Może to pokręcona logika, ale oni naprawdę wypytują o to przede wszystkim z troski o ciebie. 

Oto najbardziej wścibskie pytania, jakie możesz usłyszeć podczas świąt. Jak na nie odpowiedzieć?

"Masz jakiegoś kawalera?"

Tu warto zachować nutkę tajemniczości. Jeżeli odpowiesz twierdząco bowiem, możesz zaryzykować litanią pytań o jego imię, skąd pochodzi, gdzie pracuje lub jakie ma wykształcenie. Następnie o rodzinę ukochanego aż do piątego pokolenia. Przecząca odpowiedź może sprawić, że wszyscy zaczną się nad tobą litować lub, co gorsza, ubolewać nad tym, że w tym wieku to już powinnaś sobie kogoś znaleźć. Pamiętaj, że starsze pokolenia wciąż są na etapie wychodzenia za mąż w wieku 19 lat

Zobacz także: 7 strategii radzenia sobie ze stresem. Uodpornią psychicznie

"Kiedy ślub?" 

Rodzina już wie, że się z kimś spotykasz? Nieważne, czy jesteście razem rok, czy 10 lat - każdy chętnie pobawiłby się już na waszym weselu. W takiej sytuacji warto delikatnie temat zakończyć, sugerując, że najbliżsi będą pierwszymi osobami, które poinformujecie o takiej decyzji. A jak na razie muszą uzbroić się w cierpliwość. Nawet, jeżeli nie planujecie ślubu, jeżeli nie chcesz przyprawić babci o szybsze bicie serce, albo zaryzykować świąteczną kłótnią rodzinną, lepiej zakończ dyskusję dyplomatycznie.

"Kiedy dzieci?"

Wzięliście już ślub lub macie go w planach? Spokojnie, to nie koniec krępujących pytań. Teraz czas na dzieci! Oczywiście jest to indywidualna sprawa każdej pary, ale nie jest to winą babci przecież, że chciałaby doczekać prawnuków. Jak zatem delikatnie odpowiedzieć na tego typu pytania? Możesz postawić na żartobliwą ripostę lub po prostu odwołać się do odpowiedzialności, że jeszcze nie jesteś w stanie zająć się dzieckiem, to powinno na chwilę uspokoić całą rodzinę.

"To ile ty właściwie zarabiasz?"

Mieszkasz i pracujesz w dużym mieście, więc na pewno zarabiasz już miliony. A może jednak nie płacą tak dobrze w tej stolicy? Pieniądze to zawsze dobry powód do skrytykowania. A już na pewno to, czym się właściwie zajmujesz. Wujek za twoich czasów na pewno był bardziej ambitny i zdecydowanie więcej już osiągnął. Nie ma zatem sensu się rozwijać, wystarczy krótko uciąć dyskusję słowami "wystarczająco dobrze" i zmienić temat.

Zobacz także: Plusy i minusy. Czy złość może mieć swoje dobre strony?

I choć te pytania pojawiły się w życiu z nas pewnie nie raz, powinniśmy przechodzić nad nimi do porządku dziennego. Pamiętaj, że twoja rodzina chce dla ciebie dobrze. Nawet jeśli przy świątecznym stole padną niewygodne pytania, nie przejmuj się nimi. Pomyśl o przyjemnościach, które czekają cię po rodzinnej kolacji. Umów się na spotkanie z przyjaciółką i pośmiejcie się wspólnie z tego, co wydarzyło się w czasie świąt. To rozładuje atmosferę i sprawi, że zapomnisz o wścibskich pytaniach twoich bliskich na temat twojego życia prywatnego.