Utrata ojca w dzieciństwie uszkadza nasze chromosomy. Zaskakujące odkrycie

Monika Piorun
20.07.2017 12:10
Utrata ojca w dzieciństwie uszkadza nasze chromosomy. Zaskakujące odkrycie
fot. DamiWurts/NeuPaddy/pixaby.com/CC0 Public Domain

Jeśli nasz tata zmarł, kiedy byliśmy jeszcze dziećmi, możemy być narażeni na dużo większe zmiany biologiczne w zakresie funkcjonowania naszego organizmu, niż dotąd sądzono.

Stres prowadzi do uszkodzeń już na etapie komórkowym. Trauma, na którą narażone są dzieci tracące rodziców, może mieć bezpośredni wpływ na to, co się dzieje nawet w najmniejszych cząsteczkach ich ciała.

Naukowcy z Uniwersytetu Princeton i Columbia na łamach prestiżowego czasopisma "Pediatrics" przedstawili wyniki badań, które dowodzą, że utrata ojca w dzieciństwie prowadzi do wyraźnego skrócenia telomerów, czyli fragmentów chromosomów chroniących komórkę przed uszkodzeniem. Przy każdym podziale komórki ich długość się zmniejsza a gdy dany fragment staje się zbyt krótki - po prostu przestają się dalej dzielić. Czym to grozi? 

Trauma po stracie rodzica zwiększa ryzyko poważnych chorób u dziecka

Zmiany, do jakich dochodzi w komórkach osób, które straciły ojca w dzieciństwie, prowadzą przede wszystkim do szybszego starzenia się ich komórek. Zaburzenia te mają także bezpośredni wpływ na powstawanie wielu poważnych chorób - od schorzeń układu krążenia po nowotwory. Telomery chroniące chromosomy przed uszkodzeniem są w ich przypadku dużo krótsze niż u osób posiadających oboje rodziców. 

Biologiczna reakcja na wielki stres

Chłopcom grożą większe szkody biologiczne z powodu śmierci ojców niż dziewczynkom. Amerykanie po przebadaniu ponad 5 tys. dzieci w ramach projektu dotyczącego niepełnoletnich wychowujących się w niepełnych rodzinach ustalili, że na największe uszkodzenia biologiczne narażone są maluchy płci męskiej, które stracą tatę nie skończywszy jeszcze 5. roku życia. U wszystkich dzieci poniżej 9. roku życia (bez względu na płeć), które muszą poradzić sobie ze śmiercią ojca, dochodzi do skrócenia telomerów aż o około 14 proc.

Prof. Daniel Notterman z Uniwersytetu Princeton uważa, biologiczne skutki straty ojca w dzieciństwie, które jak się okazuje są możliwe do zaobserwowania i zmierzenia już na poziomie komórkowym rzucają zupełnie nowe światło na znaczenie pomocy psychologicznej dzieciom wychowującym się bez taty - również tym, które tracą kontakt z rodzicem z powodu rozwodu, separacji, odbywania przez nich kary więzienia itp.

źródło: Princeton University; Pediatrics

Emocje, które się w nas kłębią z powodu różnych sytuacji życiowych, mogą mieć bezpośredni wypływ na funkcjonowanie naszych komórek. Okazuje się, że reakcje, jakie zachodzą w organizmach dzieci na skutek informacji o śmierci ojca, mają dużo większe znaczenie, niż sądzono.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π