Zamknij

Trauma zatrzymana w ciele. Poznaj masaż, który redukuje napięcia emocjonalne

15.01.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 08:01

Czasami przez wiele lat zmagamy się ze skutkami traumy z początkowego okresu życia. Okazuje się, że w przepracowaniu trudnych doświadczeń pomóc może delikatny masaż. Chodzi o masaż dotyk motyla to krótka i prosta technika, która wspomaga rozwój dzieci i dorosłych. Dla niektórych terapeutów jest to uzupełnienie różnych innych technik. Jak może wyglądać praca z ciałem w psychoterapii i na czym polega masaż dotyk motyla?

Masaż dotyk motyla: czym jest?
fot. Shutterstock

Masaż dotyk motyla: na czym polega masaż dr Evy Reich?

Pamięć tego, czego doświadczyliśmy poniżej 2 r. ż. znajduje się właściwie w ciele. Na poziomie rozumu, nie pamiętamy obrazów, słów, dotyku, ale na poziomie emocjonalnym i psychicznym już tak. Jeśli małe dziecko przeżyło w tym  wczesnym okresie traumę – trwały i silny uraz psychiczny – często w dorosłości nie jest w stanie dotrzeć do źródeł swojego cierpienia. 

Osoby te czasami mówią: „Boje się przez całe życie i nie wiem, kiedy to się zaczęło” albo „Nawet nie wiem, kiedy moja depresja się zaczęła. Odkąd pamiętam, byłam smutna”. Reich zastanawiała się, jakie było dla nich życie, gdy byli w łonie matki. Jaki był wtedy stan emocjonalnych matki? Co się działo wtedy na zewnątrz?

Dr Eva Reich podczas pracy z pacjentami zaobserwowała to, co nazwała „emocją przypominającą emocję prenatalną”. Wiele osób w swoim dorosłym życiu doświadcza stanu emocjonalnego, którego doświadczała ich matka, gdy byli u niej w łonie. Uważała, że źródła głębokiej depresji leżą w tym okresie. To oznacza, że kiedy matka była w depresji, dziecko przyjęło ten stan, który dla niego oznaczało bycie żywym.

Ważna informacja

Dr Eva Reich – lekarka, twórczyni Masażu Dotyk Motyla i terapii Łagodna Bio-Energetyka. Prowadziła szkolenia na całym świecie w latach 1976- 1992. Była jedną z pierwszych kobiet w zawodzie lekarza. Dążyła do poprawy praktyki rodzenia i wychowywania dzieci na całym świecie oraz pomagała dorosłym w uzdrawianiu wspomnień traumy pierwotnej.

Lekarka rozwinęła narzędzie, umożliwiające przepracowanie traumy, doświadczonej przed 2 rokiem życia. Chodzi o masaż dotyk motyla - technika o dość zabawnej nazwie - została stworzona, po to, aby budować więź między matką a dzieckiem, która została zerwana zaraz po narodzinach. Reich widziała wiele traum u niemowląt i małych dzieci, dzięki czemu potrafi rozpoznać je u dorosłych. Wykonując masaż osobom na całym świecie, odkryła, że może on odwrócić skurczenie pola, które nastąpiło w łonie lub w trakcie porodu.

Skurczenie, które widziała w ludziach, przejawiało się w wycofaniu od środka, brakiem koloru, bladością, brakiem połysku, zimnym ciałem. Zauważyła, że dzięki masażowi dotyk motyla energia życiowa, poszerza się na zewnątrz, a ludzie nabierają koloru. W przeciwnym wypadku wewnętrzne napięcie może stać się źródłem choroby.

W czym pomaga masaż dotyk motyla?

Masaż dotyk motyla można wykonywać i pracować z niemowlętami, dziećmi i dorosłymi. Jak również z kobietami w ciąży, jak i w trakcie porodu.  

Masaż ten głównie ceniony jest za to, że:

  • łagodzi objawy stresu, rozpuszcza napięcia,
  • ułatwia zasypianie,
  • uzdrawia traumy i odbudowuje energię po wypadku lub chorobie,
  • poprawia biologiczne funkcjonowanie organizmu,
  • harmonizuje i przywraca przepływ energii życiowej,
  • ułatwia nawiązanie i pogłębianie więzi między partnerami, rodzicami, dziećmi,
  • pomaga matce zrelaksować się w trakcie rodzenia i zregenerować siły po porodzie,
  • działa rozluźniająco przy kolkach niemowlęcych,
  • pomaga dzieciom z nadaktywnością - z nadpobudliwością psychoruchową. 

Przeczytaj: Czy masaż może pomóc w leczeniu refluksu?

Jak wykonywać masaż dotyk motyla?

Twórczynią tego masażu jest dr Eva Reich, która obserwowała pracę swojego ojca – Wilhelma Reicha. Był jednym z pierwszych osób, które wprowadziły pracę z ciałem do zachodniego świata psychoterapii. Na podstawie odkrytej opracowała masaż dotyk motyla. Delikatny dotyk, który jest kluczowy podczas tego masażu, uwalnia traumatyczne doświadczenia.   

Jest to krótka technika, taki masaż osoby dorosłej trwa ok. 12 minut. Można wykonywać go na podłodze, stole do masażu, jak również w domu na kanapie. Wykonywać może go każdy, również osoby, które nie zajmują się wykonywaniem masażu profesjonalnie.

Masaż można wykonywać poprzez ubranie. Jest to ważna informacja dla osób, które doświadczyły przemocy fizycznej czy emocjonalnej.

Warto podkreślić, że opisana technika dr Evy Reich, jak tak wymyślona, żeby nie uzależniała potrzebującego od terapeuty.

Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czy masaż dotyk motyla rzeczywiście jest skuteczny. Z pewnością kontakt dotykowy pozwala uczynić silniejszą więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Właściwie wykonywany masaż dotyk motyla nie powinien zaszkodzić.