Sztuczna inteligencja powie, jak długo będziemy żyć

Monika Piorun
05.06.2017 17:32
Sztuczna inteligencja powie, jak długo będziemy żyć
fot. Mike Agliolo/East News

Po raz pierwszy w historii udało się wykorzystać sztuczną inteligencję do prognozowania przewidywanej długości życia człowieka. Na podstawie obserwacji stanu narządów wewnętrznych komputer jest w stanie określić, jak długo będziemy żyć. Wyniki są niemal tak samo trafne, jak ocena konwencjonalnych lekarzy.

Podobno ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Próbę odkrycia tajemnicy życia podejmowało wielu uczonych. Nawet największym filozofom nie śniło się jednak, to co udało się odkryć naukowcom z Australii. Badacze z Uniwersytetu w Adelajdzie znaleźli bowiem odpowiedź na zagadkę trapiącą niemal każdego człowieka. 

- Jak długo będziemy żyć? - okazuje się, że można to ustalić z 69-procentową skutecznością na podstawie zdjęć naszych narządów wewnętrznych i specjalnego algorytmu używanego przez sztuczną inteligencję.

Australijczycy wpadli na to, by wykorzystać sztuczną inteligencję do ustalenia, którzy z wybranych 48 pacjentów mogą umrzeć w ciągu najbliższych 5 lat. W tym celu posłużono się algorytmem oceniającym zdjęcia ich organów wewnętrznych. Diagnoza okazała się niemal tak samo trafna, jak w przypadku oceny profesjonalnych lekarzy, ale trwała o wiele krócej i wymagała zdecydowanie mniej wysiłku.

Sztuczna inteligencja staje się mądrzejsza i... szybsza od lekarzy

Do tej pory ocena wieku biologicznego człowieka i przewidywania dotyczące jego szacunkowej długości życia wymagały nie tylko dokładnych badań i sprawdzenia, w jakiej kondycji jest jego ciało oraz organy wewnętrzne, ale i sporej wiedzy medycznej, którą lekarze nabywają przez wiele lat praktyki zawodowej. Okazuje się jednak, że wcale nie jest ona konieczna, by ustalić, jak długo będziemy żyć.

Australijczycy wykorzystali w tym celu tzw. technikę głębokiego uczenia się (deep learning) - powszechną w przypadku sztucznej inteligencji i wykorzystywaną m.in. przez Facebook do gromadzenia danych o użytkownikach. Dzięki równoległemu przetwarzaniu ogromnej ilości danych komputer jest w stanie rozpoznawać złożone procesy - w tym przypadku objawy chorób lub zmianę wyglądu organów pod wpływem różnych dolegliwości.

flickr_health
fot. flickr.com/health CC BY-SA 2.0

Wiedza medyczna zapisana w formie algorytmu

Zdobycie tak zaawansowanej wiedzy przez człowieka wymaga wielu lat studiowania medycyny. Specjaliści muszą też mieć wieloletnie doświadczenie zawodowe, by nauczyć się praktycznego przetwarzania informacji wyczytanych w medycznych podręcznikach. Zwykle trwa to przez długie lata. Sztucznej inteligencji zajmuje to zdecydowanie mniej czasu a efekty stawianych diagnoz są niemal tak samo trafne, jak w przypadku doświadczonych lekarzy. 

Australijczycy przyznają, że sami nie są w stanie ustalić, w jaki sposób sztuczna inteligencja osiąga podobne rezultaty, co specjaliści z ogromną wiedzą medyczną. Zauważyli jednak, że najbardziej trafne diagnozy dotyczą pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby tj. niewydolność serca czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (PoCHP). Według naukowców wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie może być szansą na wczesną diagnostykę wielu poważnych schorzeń, w przypadku których wymagana jest szybka identyfikacja objawów, które są bardzo trudne do rozpoznania przez lekarzy. Sztuczna inteligencja może wykryć powtarzające się u wielu pacjentów wzorce symptomów, których nie da się zauważyć zwykłym obserwatorom.

źródło: University of Adelaide

Zobacz także

Zagłosuj

Czy chciał(a)byś wiedzieć, ile lat będziesz jeszcze żyć?

Liczba głosów:

____

zdrowie.radiozet.pl/π