Zamknij

Stresujesz się? Twój pies potrafi to “wywąchać”!

29.09.2022
Aktualizacja: 29.09.2022 11:00

Psy to najlepsi przyjaciele ludzi. Towarzyszą nam w codziennych czynnościach i rozumieją nasze emocje. Teraz naukowcy zbadali, jak psy reagują na stres swoich właścicieli. Wyniki są zaskakujące

Psy potrafią wyczuć ludzki stres: badanie
fot. Shutterstock

Dlaczego tak bardzo lubimy psy? To właśnie z tymi zwierzętami ludzie nawiązują wyjątkową relację. Dzieje się tak między innymi dzięki temu, że psy bezbłędnie odczytują nasze emocje. Skąd ta umiejętność? Naukowcy z Queen University w Belfaście postanowili wziąć pod lupę psi węch. W badaniu wzięły udział cztery psy: samca Cocker Spaniela, samicę Cockapoo i dwa nieokreślone mieszańce pochodzące ze schronisk. Na czym polegało badanie?

Psy wyczuwają stres na odległość

Na początku badacze zebrali próbki oddechu i potu od kilkudziesięciu osób przed i po pojawieniu się reakcji stresowej. By zestresować uczestników badania, kazano im rozwiązywać skomplikowane, wyczerpujące zadania arytmetyczne. Następnie psy wyszkolono, by wykrywały odpowiednie zapachy. Psy przeszły pozytywnie  675 na 720 prób, co oznacza dokładność na poziomie niemal 94 proc. Gdy się stresujemy, nasz organizm wytwarza różne zapachy. Choć sami ich nie czujemy, mogą być wyczuwalne dla naszych zwierząt. To dlatego psy doskonale wiedzą, kiedy mamy gorszy dzień.

- To badanie pokazuje, że psy potrafią odróżnić oddech i pot pobrany od ludzi przed i po zadaniu wywołującym stres. Odkrycie mówi nam, że ostra, negatywna, psychologiczna reakcja na stres zmienia profil zapachowy naszego oddechu oraz potu i że psy są w stanie wykryć tę zmianę zapachu – mówią autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie "PLOS ONE"

Źródło: medicalnewstoday.com