Zamknij

Stres sprawia, że łatwiej przyswajamy informacje. Zaskakujące badanie

22.04.2022 13:18

Codzienny stres nikomu nie służy – osłabia odporność i przyczynia się do rozwoju wielu chorób. Okazuje się jednak, że stres w niektórych sytuacjach wspiera funkcjonowanie mózgu. Chodzi o zapamiętywanie informacji

Stres sprawia, że lepiej zapamiętujemy informacje: badanie
fot. Shutterstock

Długotrwały stres powoduje wiele objawów fizycznych. Gdy jesteśmy zestresowani, boli nas całe ciało, mamy problemy ze snem, wypadają nam włosy, zaczynamy chorować. Stres może też doprowadzić do zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. Czy istnieją jakiekolwiek pozytywne aspekty stresu? Nowe badanie przeprowadzone w USA wykazało, że czynnik stresujący sprzyja zapamiętywaniu informacji. Jak działa mózg w stresującej sytuacji?

Lepiej pamiętamy to, czego uczymy się w stresie

Z badań opublikowanych w piśmie „Learning & Memory” wynika, że szybciej przypominamy sobie informacje, które przyswoiliśmy w obecności czynnika stresującego. 

Naukowcy z Uniwersytetu Arkansas w USA badali wpływ stresora na zapamiętywanie informacji wśród 130 młodych dorosłych osób. Uczestników podzielono na dwie grupy, które poproszono o zapamiętanie listy słów dotyczących cech osobowości oraz innych słów, niezwiązanych tematycznie. Osoby z pierwszej grupy miały zapamiętywać je, wygłaszając mowę na temat swojej osobowości przed komisją oceniającą, podczas gdy druga grupa miała mówić na ten sam temat w niestresującym środowisku (rozmawiając z innymi uczestnikami).

Okazało się, że stres podczas kodowania informacji prowadził do lepszego przypominania sobie później materiału powiązanego z tym stresem (w tym przypadku słów związanych z osobowością). Słowa, które nie miały związku z czynnikiem stresującym (niezwiązane z cechami osobowości), nie były jednak tak dobrze zapamiętywane. Nieznacznie mniejszy efekt widoczny był w przypadku słów kodowanych 23 minuty po wystąpieniu czynnika stresującego.

Stres na dłuższą metę szkodzi

W ostatnich latach naukowcy badają oddziaływanie stresu na funkcje poznawcze, ponieważ coraz więcej osób doświadcza ekspozycji na stres. Jednak dokładny mechanizm działania stresu na mózg jest skomplikowany. Jak piszą autorzy publikacji, przewlekła lub częsta ekspozycja negatywnie wpływa na koncentrację, jakość snu i pamięć, a także może powodować uszkodzenia mózgu.

Źródło: PAP