Zamknij

Stres lubi przyczaić się w ciele. 8 wrażliwych miejsc

28.09.2022
Aktualizacja: 28.09.2022 11:06

Stres może dawać objawy fizyczne, podszywając się pod inne choroby. Światowa Organizacja Zdrowia opracowała grafikę, na której widać, w jakich miejscach najczęściej kryje się stres. Sprawdź szczegóły.

Stres
fot. Shutterstock

 "Stres" to termin, który pojawił się w 1950 roku w książce pt. "The stress of life". "Od tego czasu pojęcie to stało się jednym z najbardziej charakterystycznych pojęć XX wieku, najtrafniej oddając niedopasowanie człowieka do wymogów współczesnej, antybiologicznej cywilizacji" – pisał Maciej Iłowiecki w jednym z felietonów, opublikowanych w "Polityce" w latach 60. ubiegłego stulecia. I chociaż od tamtej pory minęło ponad 70 lat, problem wciąż jest aktualny. Ba, narasta!

Stres chorobą cywilizacyjną

Szacuje się, że ze stresem nie radzi sobie już co piąty człowiek. Problem objawia się często w postaci zaburzeń lękowych. To dlatego lekarze mówią o "epidemii lęku" jako chorobie cywilizacyjnej XXI wieku. Ale stres to nie tylko objawy psychiczne, takie jak: obniżenie nastroju, lęk, rozdrażnienie, marazm. To także objawy fizyczne, które pojawiają się również w przebiegu innych chorób.

Wychodząc naprzeciw problemowi, WHO przygotowała grafikę, na której pokazuje najbardziej wrażliwe na działanie stresu miejsca w ciele.

Objawy fizyczne stresu to m.in.:

  1. Ból głowy.
  2. Uczucie guli w gardle.
  3. Ból szyi.
  4. Ból ramion.
  5. Uczucie ciężkości w klatce piersiowej.
  6. Ból pleców.
  7. Dolegliwości żołądkowe.
  8. Osłabienie mięśni.

W tym miejscu warto podkreślić, że nie należy diagnozować się samemu. Rozpoznanie stresu jako przyczyny danej dolegliwości leży po stronie lekarza i następuje wyłącznie po wykluczeniu innych chorób. Oznacza to, że stres powinien być ostatnią, a nie pierwszą możliwą przyczyną złego samopoczucia, o czym często zapominają zarówno pacjenci (Nie idę do lekarza, to na pewno stres), jak i lekarze (Niech pan lepiej idzie do domu, to tylko stres).

Źródło: FB World Health Organization (WHO)

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.