Zamknij

Niecodzienne lekarstwo dla zestresowanych prosto z kuchennej szafki

21.05.2021 11:14
Lekarstwo na stres
fot. Shutterstock

Przewlekły stres nie tylko obniża jakość życia, ale i rujnuje organizm, zwiększając ryzyko udaru, zakrzepicy, zawału serca. Brytyjscy naukowcy odkryli, jak to ryzyko zmniejszyć.

Szacuje się, że ze stresem nie radzi sobie 15-20 proc. populacji ogólnej. Problem manifestuje się w postaci zaburzeń lękowych. Lekarze coraz częściej mówią o "epidemii lęku" jako o chorobie cywilizacyjnej XXI wieku. Nieleczone zaburzenia lękowe mogą przerodzić się w fobię społeczną oraz w śmiertelnie niebezpieczną depresję. Skutki przewlekłego stresu to także choroby somatyczne, m.in. choroby autoimmunologiczne i choroby sercowo-naczyniowe. Jak zmniejszyć skutki przewlekłego stresu domowym sposobem - podpowiadają naukowcy z Anglii.

Domowe sposoby na stres

Uczeni z Uniwersytetu w Birmingham przeprowadzili ciekawy eksperyment. Grupie zdrowych mężczyzn dali do wykonania stresujące zadanie. Półtorej godziny przed ukończeniem pracy część uczestników badania dostała do wypicia kakao. Naukowcy mierzyli przepływ krwi na przedramieniu oraz aktywność układu krążenia.

Ochotnicy, którzy dostali kakao w widoczny sposób mieli mniej upośledzone funkcje naczyń krwionośnych, odnotowano również sprawniejszy przepływ krwi.

"Flawonole znajdujące się w kakao mają bardzo pozytywny wpływ na serce i cały układ sercowo-naczyniowy. Warto wzbogacić codzienną dietę nie tylko w nieprzetworzono kakao, ale także bogate we flawonole owoce i warzywa: jabłka, czarne winogrona, jeżyny, wiśnie, maliny, gruszki i warzywa strączkowe. Substancje te znajdziemy też w zielonej herbacie" - podpowiada dr Catarina Reindero, główna autorka badania.

Źródło: PAP Life