Dwa kryzysy w życiu, przez które warto przejść jak najszybciej

12.12.2019 12:42
Dwa kryzysy w życiu, przez które warto przejść jak najszybciej
fot. Shutterstock

Sekretem długowieczności człowieka może być sprawne zredefiniowanie celów w dwóch krytycznych momentach życia - donoszą naukowcy zza oceanu.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of California San Diego's School of Medicine wykazało, że poczucie sensu życia ma korzystny wpływ nie tylko na kondycję psychiczną, ale i fizyczną.

W trzyletnim badaniu przeanalizowano dane ponad 1 tys. osób w wieku 21-100 lat. W kwestionariuszu sensu życia ochotnicy ocenili m.in. takie punkty jak: „szukam celu lub misji w moim życiu” i „odkryłem sens życia". Okazało się, że osoby, które miały poczucie sensu życia, osiągały lepsze wyniki w badaniach dotyczących ogólnej kondycji zdrowia i lepsze prognozy dotyczące spodziewanej długości życia od osób, które oceniły, że aktualnie są na etapie poszukiwania sensu życia. Wyniki opublikowano w Journal of Clinical Psychiatry.

Autorzy badania zwracają uwagę na fakt, że w życiu każdego człowieka są dwa momenty, na które należy szczególnie zwrócić uwagę i odnaleźć sens życia na nowo. To plus minus 30. rok życia, gdy cele takie jak praca, małżeństwo, mieszkanie, dzieci zostały w większości osiągnięte i trzeba poszukać nowych wyzwań oraz okres przypadający na 60. rok życia, gdy życie zawodowe wygasa, dzieci zakładają własne rodziny i na nowo trzeba znaleźć pomysł na siebie.

- Lekarze zaczynają dostrzegać fakt, że poczucie sensu w życiu jest klinicznie istotnym i potencjalnie modyfikowalnym czynnikiem, który może być ukierunkowany na poprawę samopoczucia i funkcjonowania pacjentów - skonkludował autor raportu Awais Aftab.

Źródło: prothomalo.com