Kto jest największym leniem na świecie? Ranking aktywności narodów

Monika Piorun
14.07.2017 16:59
Kto jest największym leniem na świecie? Ranking aktywności narodów
fot. Public Domain Pictures

Na podstawie średniej liczby kroków wykonywanych każdego dnia przez ponad 700 tys. osób ze 111 krajów na świecie naukowcom z Uniwersytetu Stanforda udało się przeprowadzić globalne badania dotyczące aktywności fizycznej, które rzucają nowe światło na zjawisko otyłości wśród poszczególnych narodów.

Dzięki nowoczesnym technologiom możemy uzyskać dane, których zebranie jeszcze zaledwie kilka dekad temu graniczyłoby z cudem. W ciągu 95 dni Amerykanom udało się prześledzić statystyczną aktywność ludzi z ponad steki różnych państw. Wystarczyło do tego zainstalowanie odpowiedniej aplikacji na smartfony.

Leniwi z Indonezji - aktywni z Hongkongu?

Krokomierze, z których korzystali uczestnicy badania, pozwoliły ustalić, że statystycznie każdego dnia pokonujemy dokładnie 4 961 kroków. Najbardziej aktywni pod tym względem są mieszkańcy Hongkongu, którzy wykonują 6880 kroków. Najbardziej leniwi są zaś ludzie pochodzący z Indonezji, którzy w ciągu doby są w stanie zrobić tylko 3513 kroków, czyli nieco ponad połowę dystansu, jaki udaje się zrobić najbardziej aktywnym narodom.

Okazuje się, że generalnie to mężczyźni są bardziej aktywni niż kobiety i każdego dnia udaje się im zrobić nieco większą liczbę kroków niż płci pięknej. Najmniej aktywne okazały się panie z USA oraz z Arabii Saudyjskiej. W Japonii dało się zauważyć najmniejszą różnicę pomiędzy liczbą kroków wykonywanych przez mężczyzn i kobiety.

Ciekawym punktem na mapie aktywności narodów okazała się też Szwecja, w której zanotowano najmniejsze rozbieżności pomiędzy osobami poruszającymi się najwięcej i najmniej. Szwedzi wykazali się też jednym z najniższych wskaźników otyłości na świecie. Największe dysproporcje w tej kwestii zachodzą zaś wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku. Oba narody wykonują też statystycznie najbardziej zbliżoną do siebie liczbę kroków.

Mapa aktywności narodów na podstawie dziennej liczby kroków

Zrzut ekranu 2017-07-14 o 14.46.09
fot. Tim Althoff/Stanford University

Na podstawie danych uzyskanych od ponad 717 tys. uczestników badania naukowcom udało się ustalić, że w krajach o niskim odsetku otyłości ludzie wykonują codziennie podobną ilość kroków. Z kolei tam, gdzie zjawisko otyłości jest poważnym problemem społecznym, zachodzą największe dysproporcje pomiędzy statystyczną liczbą kroków wykonywanych każdego dnia przez mieszkańców. To właśnie z tego powodu - zdaniem ekspertów - Azjaci przodują w rankingu najbardziej aktywnych ludzi na świecie, choć i wśród nich mogą być wyjątki - ludzie z Indonezji uplasowali się według tych statystyk na szarym końcu listy i uznawani są za najbardziej leniwych.

Zrzut ekranu 2017-07-14 o 14.50.25
fot. Stanford University

Naukowcy przeanalizowali też aktywność mieszkańców różnych miast w Stanach Zjednoczonych. Najlepsze wyniki pod tym względem uzyskały osoby pochodzące z Nowego Jorku oraz San Francisco. Te dwa miasta okazały się też najbardziej sprzyjające osobom poruszającym się pieszo. Najgorsze wyniki uzyskało w tej klasyfikacji Houston - największe miasto w stanie Texas oraz Memphis w stanie Tennessee. 

Wyniki badań uzyskanych na podstawie średniej liczny kroków mają pomóc w analizowaniu zjawiska otyłości na świecie. Szacuje się, że brak aktywności fizycznej każdego roku przyczynia się do śmierci ponad 5,3 mln osób. 

źródło: Uniwersytet Stanford

___

zdrowie.radiozet.pl/π