Zamknij

Przytulanie zmniejsza stres. Ale nie na każdego działa tak samo

22.06.2022
Aktualizacja: 22.06.2022 16:21

W powszechnej opinii przytulanie pomaga zwalczyć stres. Okazuje się jednak, że nie wszyscy tak samo reagują na okazywane w ten sposób wsparcie – hormony stresu obniżają się tylko u jednej grupy osób. To zaskakujące!

Kogo odstresowuje przytulanie?
fot. Schutterstock
  1. Najpierw przytulanie, potem stresowanie
  2. Co to jest test SECPT?
  3. Różnice w poziomie kortyzolu u kobiet i mężczyzn
  4. Kogo odstresowuje przytulanie?

Istnieją różne sposoby, które pomagają obniżyć poziom stresu po nieprzyjemnym wydarzeniu – dla jednych jest to serdeczna rozmowa z przyjacielem, dla innych – dotyk, np. relaksujący masaż. W nowym niemieckim badaniu, opublikowanym niedawno w czasopiśmie „PLoS ONE”, zbadano wpływ innego częstego sposobu redukcji stresu: przytulania.

Najpierw przytulanie, potem stresowanie

W badaniu wzięły udział pary, które losowo przydzielono do dwóch grup. Jedna z nich była grupą kontrolną (partnerzy nie mogli się przytulać przed stresującą sytuacją), a druga grupą eksperymentalną, w której partnerzy przytulali się przez 20 sekund przed przystąpieniem do testu, wywołującego stres.

Członkom obu grup naukowcy mierzyli poziom kortyzolu, ponieważ to właśnie on jest najważniejszym hormonem stresu u ludzi, a także ciśnienie krwi. Ochotnicy wypełniali również kwestionariusz dotyczący swoich emocji podczas eksperymentu.

Źródłem stresu był tzw. testu SECPT (Socially Evaluated Cold Pressor Test), procedura służąca do wywoływania stresu w eksperymentach psychologicznych.

Co to jest test SECPT?

Za pomocą testu SECPT wywołuje się stres u uczestników badań psychologicznych. Metoda polega na wkładaniu rąk do pojemnika z lodowatą wodą na maksymalnie trzy minuty (jeśli ktoś nie jest w stanie wytrzymać zimna, może wyjąć rękę wcześniej). Podczas badania SECPT ochotnicy są filmowani kamerą i instruowani, aby stale na nią patrzeć. Nie wolno im też rozmawiać. Jeśli ochotnik narusza te zasady, eksperymentator zwraca mu uwagę.

Test ten wywołuje dwa rodzaje stresu. Z jednej strony, nieprzyjemne uczucie zanurzenia ręki w lodowatej wodzie prowadzi do stresu fizjologicznego. Z drugiej strony, bycie nagrywanym i upominanym przez eksperymentatora wywołuje stres psychospołeczny. Z tego powodu test SECPT jest niezawodnym sposobem wywoływania u ochotników poczucia stresu w eksperymentach psychologicznych.

Różnice w poziomie kortyzolu u kobiet i mężczyzn

Na początku naukowcy sprawdzili poziom satysfakcji ze związku u biorących udział w eksperymencie par – okazała się tak samo wysoka w każdej z grup, więc badacze ocenili, że nie ma żadnych istotnych różnic w tym względzie między grupą eksperymentalną a kontrolną, które mogłyby wpłynąć na wyniki.

Następnie przeanalizowano poziom kortyzolu u uczestników. Naukowcy wykazali, że 15 i 25 minut po zakończeniu testu SECPT poziom kortyzolu był wyższy niż przed jego rozpoczęciem, co świadczy o tym, że test SECPT skutecznie wywołał stres.

Co ciekawe, w wyniku stresu u mężczyzn poziom kortyzolu we krwi wzrastał znacząco bardziej niż u kobiet, co skłoniło naukowców do uwzględnienia płci w dalszych analizach.

Kogo odstresowuje przytulanie?

Porównanie grupy eksperymentalnej, w której możliwe było 20-sekundowe przytulenie, i grupy kontrolnej, która się nie przytulała, dało zaskakujący wynik. Przytulanie obniżyło poziom kortyzolu we krwi, ale tylko u kobiet. Nie miało natomiast żadnego wpływu na ciśnienie krwi i wyniki w kwestionariuszu emocji.

Wyniki badania sugerują zatem, że w przypadku kobiet przytulenie przez partnera przed stresującą sytuacją (taką jak rozmowa kwalifikacyjna czy prezentacja) może być skutecznym sposobem na zmniejszenie stresu na poziomie fizjologicznym. Niestety, takiego samego efektu nie można się spodziewać w przypadku mężczyzn.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Psychology Today