Ciężki dzień w pracy? MUSISZ zrobić sobie przerwę

21.08.2015 15:44
Ciężki dzień w pracy? MUSISZ zrobić sobie przerwę
fot. Przerwa w pracy. Jak odpocząć w czasie pracy?

Trudno skupić się przez pełnych 8 godzin pracy. Sprawdź, co musisz zrobić, żeby zwiększyć swoją kreatywność i podładować baterie podczas długiego dnia za biurkiem.

Masz mnóstwo pracy i wydaje Ci się, że zrobienie nawet najmniejszej przerwy jest niemożliwe? Gonią Cię terminy i masz mnóstwo papierków do wypełnienia, więc spędzasz długie godziny przy biurku i przed ekranem? Im dłużej przy tym biurku siedzisz, tym gorzej pracujesz. Żeby być bardziej wydajnym, po prostu MUSISZ zrobić sobie przerwę!

Podładuj swoją kreatywność

Kochamy to uczucie, kiedy praca idzie bez problemu, a pomysły wpadają do głowy jak szalone. Ten stan jednak nie potrwa długo, jeśli nie zrobimy sobie przerwy. Pamiętaj, odmawianie sobie małych przerw w pracy prowadzi do pojawienia się stresu i rozdrażnienia. Wystarczy tylko chwila odpoczynku, żeby poprawić naszą produktywność i kreatywność. 

Prawda jest taka, że nasza koncentracja działa tak jak mięśnie: potrzebuje chwili na regenerację przed kolejną „serią ćwiczeń”. Jeśli ją "naciągniemy", to nie zdziałamy za wiele. W czasie przerwy wyjdź na chwilę z pokoju, zrób sobie mały spacer albo po prostu "wyłącz się" na chwilę.

Nie myśl o pracy

Nasz mózg działa w dwóch trybach - skupienia albo rozluźnienia. Ciekawe, że najlepsze pomysły przychodzą nam do głowy właśnie, gdy jesteśmy w trybie relaksu. Nasz mózg rozwiązuje najtrudniejsze problemy i zagadki podczas chwil odpoczynku, takich jak na przykład jazda samochodem albo prysznic. Genialne pomysły przychodzą wtedy z zaskoczenia ;)

Przerwa daje nam chwilę, żeby zatrzymać się i spojrzeć na naszą pracę z dystansem. To właśnie wtedy widzimy więcej błędów i niedociągnięć, które wcześniej nam umknęły.

Zjedz coś w pracy

Kubek kawy i batonik to nie jest wartościowy posiłek! Jeśli nie dostarczymy naszemu ciału porządnej dawki kalorii, to z naszej pracy nic nie będzie. Najlepiej przegryźć coś „konkretnego” między godziną 12 a 13, wtedy doładujemy baterie na resztę dnia ciężkiej pracy.

Podobno najlepiej zrobić sobie małą drzemkę podczas przerwy na lunch, ale pracownik przysypiający na biurku może nie spodobać się szefowi ;)