Przechodzisz żałobę? Zwróć uwagę na kondycję serca

12.04.2019
Aktualizacja: 02.11.2019 07:12
Żałoba
fot. Shutterstock

Osoby narażone na silny stres, taki jak utrata bliskiej osoby czy zachorowanie na nowotwór złośliwy, mają o 64 proc. podwyższone ryzyko chorób serca. Dowiedz się, jak długo zachować czujność.

Przeżyłeś silny stres? W Twoim otoczeniu jest osoba, która zmaga się z traumą? Bądź czujny! Żałoba, niekorzystna diagnoza lekarska czy dramatyczne zdarzenia losowe podwyższają ryzyko chorób serca. I to aż o 64 procent!

Wpływ traumy na zdrowie

Naukowcy ze szwedzkiego University of Iceland and the Karolinska Institute postanowili sprawdzić, w jaki sposób traumatyczne przeżycia odbijają się na zdrowiu. W tym celu przeanalizowali historię medyczną ponad 130 tys. osób, które w latach 1987-2013 uległy traumatycznym przeżyciom.

Stan zdrowia badanych porównano do stanu zdrowia ich sióstr i braci oraz do dziesięciu losowo wybranych, niespokrewnionych osób tej samej płci w tym samym wieku. Ryzyko pojawienia się chorób sercowych u osób, które przeżyły traumę, przez pierwszy rok po zdarzeniu było o 64 procent wyższe.

Wyniki opublikowano w „British Medical Journal”.

Zespół stresu pourazowego

Dotychczas badania nad wpływem zespołu stresu pourazowego (PTSD) na zdrowie przeprowadzano niemal wyłącznie na weteranach wojennych. Dziś wiadomo już, że pełnoobjawową traumę mogą spowodować także takie wydarzenia w życiu jak atak przemocy, śmierć bliskiej osoby czy usłyszenie diagnozy nieuleczalnej choroby.

Objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD) to m.in.:

  • nieustanne wracanie myślami do traumatycznej sytuacji,
  • koszmary senne,
  • przebłyski dysocjacyjne (z ang. flashback),
  • unikanie sytuacji przypominających nam o traumatycznym wydarzeniu,
  • reagowanie lękiem na samo wspomnienie o danej sytuacji,
  • podminowanie, drażliwość, czujność,
  • obniżenie funkcji poznawczych, problemy z koncentracją, zmęczenie.

Dowiedz się więcejZespół stresu pourazowego: trauma, której nie możemy przetrawić 

Naukowcy twierdzą, że coraz więcej badań wskazuje na to, że dramatyczne przeżycia mogą odbijać się na zdrowiu. Zaznaczają jednak, że sprawa wymaga pogłębionej analizy.

Źródło: dailymail.co.uk