Zamknij

Presja dotyczy prawie każdego z nas. Jakie są jej konsekwencje?

09.01.2021 12:49
Mężczyzna ubrany w błękitną koszule trzyma się dłońmi przy kącika oczu.
fot. Shutterstock

Presja to każda forma nacisku jednej osoby na drugą, zwłaszcza tego psychologicznego. Jak się przejawia, jakie niesie za sobą konsekwencje zdrowotne i czy można ją leczyć?

Presja to inaczej przymus, nacisk. Presją może być oddziaływanie na kogoś, by zmusić go do czegoś. Presją może być także występowanie przeciwko komuś, a także szantaż. Będzie nią każde działanie, które zakłada stosowanie przymusu – w taki czy inny sposób. 

Presja, czyli przymus, to najbardziej stresogenny czynnik. W rozsądnych granicach delikatna presja, na przykład czasu pozostałego do wykonania jakiegoś zadania, jest motywująca. Jeśli jednak ciągle żyje się pod presją: czasu, wymagań, obowiązków, to napięcie staje się nie do wytrzymania. Nadmierna presja prowadzi do problemów zdrowotnych, a cierpi na tym przede wszystkim psychika.

Presja wywierana na kogoś – dlaczego jest zła?

Ludzie, aby rozpocząć i skończyć jakieś działanie, potrzebują czynnika motywacyjnego. To, co nim będzie, jest kwestią indywidualną. Jednym wystarczy satysfakcja i poczucie samorealizacji, inni zmotywują się tylko wówczas, jeśli wiedzą, jaka nagroda czeka na nich na mecie.

W wielu przypadkach czynnikiem sprawiającym, że podejmuje się jakieś działanie, jest presja. Może to być kończący się czas na wykonanie zadania, groźba utraty premii lub pracy, odejście partnera czy zaprzepaszczenie szansy na awans. Presją jest więc zawsze negatywny czynnik, który ujawni się, jeśli coś nie zostanie wykonane.

Jedną z form presji jest szantaż: aby nakłonić, zmusić drugą osobę (lub jakąś grupę) do czegoś, stosuje się szantaż. Oczekiwanie zostaje więc zwykle spełnione, jednak zazwyczaj wbrew woli osoby, które je wypełnia – działa ze strachu.

Wywieranie presji na drugiej osobie jest bardzo szkodliwe dla psychiki – działa pod wpływem obawy przez przykrymi konsekwencjami, często w konflikcie ze swoimi przekonaniami czy moralnością. Długotrwałe wywieranie presji może być przyczyną zaburzeń psychicznych: lęków, nerwicy, a także depresji.

Zobacz także: Jak zacząć myśleć pozytywnie? Sposoby na zmianę podejścia do świata

Presja wewnętrzna – twój największy wróg

Presję można wywierać także na samym sobie – to tak zwana wewnętrzna presja. To największy wróg psychiki – emocjonalny i myślowy nawyk niszczy motywację. Uporczywe myśli o tym, że trzeba coś zrobić, bo inaczej czeka za to kara, niszczy jakąkolwiek radość z życia.

Ilu ludzi, tyle stanów odczuwania wewnętrznej presji. W każdym przypadku schemat ogólny wygląda jednak tak samo: to wewnętrzny głos, który popycha do zrobienia czy powiedzenia czegoś. Dopóki nie wykona się tej czynności, czuje się ogromne napięcie, nerwowość i rozdrażnienie. Próby powstrzymania się kończą się jeszcze większym rozdrażnieniem, a nawet agresją.

Człowiek pod presją samego siebie odczuwa nie tylko psychiczne, ale także fizyczne objawy:

  • Napięcie mięśni,
  • sztywność karku,
  • zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, 
  • suchość w ustach.

Objawy są tym silniejsze, im bardziej człowiek boi się zrobienia czegoś bądź efektu tego działania. Nad wewnętrzną presją można nauczyć się panować. Zwykle bierze się ona z dążenia do bycia lepszym, zarabiania lepszych pieniędzy, zdobycia awansu…

Podstawą jest uświadomienie sobie, że nic nie stanie się, jeśli raz czy drugi coś „odpuścimy”. Życie pod nieustanną presją pełne jest stresu i stawiania sobie coraz wyższej poprzeczki, a w konsekwencji prowadzi to do nerwicy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.