Zamknij

Fizyczne i psychiczne objawy przewlekłego stresu. To ważne sygnały ostrzegawcze

24.05.2022
Aktualizacja: 24.05.2022 16:05

Stres może bardzo negatywnie wpływać na stan zdrowia oraz psychiki. Jakie mogą być objawy stresu, te fizyczne oraz psychiczne? 

Fizyczne i psychiczne objawy stresu
fot. Shutterstock
 1. Fizyczne objawy stresu
 2. Psychiczne objawy stresu
 3. Negatywne ciągi myślowe

Stres to reakcja naszego organizmu na zagrożenie. Uruchamia on mechanizm "walcz lub uciekaj" (inaczej reakcja stresowa). W sytuacji zagrożenia kora mózgowa wysyła sygnał ostrzegawczy w trzech kierunkach. Jeden idzie do narządów ruchu, a właściwie do mięśni. Efektem jest ich napięcie, zaciśnięcie szczęki, usztywnienie ramion i pleców. Drugi sygnał idzie do podwzgórza. Podwzgórze odpowiada za prawidłowe działanie układu współczulnego (który pobudza organizm do reakcji na pojawiające się niebezpieczeństwo) oraz układu przywspółczulnego (który uspokaja organizm, kiedy niebezpieczeństwo przeminie). Ponadto mobilizuje określone partie ciała do wzmożonej aktywności, przekazując jednocześnie innym organom informacje o konieczności oszczędzania energii. Trzeci sygnał zostaje odebrany przez przysadkę mózgową. Zaczyna ona wydzielać kortyzol i aldosteron. Nagły wzrost tych hormonów we krwi powoduje aktywizację układu immunologicznego.

W normalnych warunkach, gdy sytuacja stresowa mija, to napięcie i gotowość organizmu do ucieczki mija, a poziom hormonów wraca do normy. Niestety czasem ten stan się utrzymuje dłużej i wtedy w organizmie zachodzą zmiany bardzo niekorzystne. Między innymi reakcje immunologiczne słabną, zmniejsza się też zdolność organizmu do obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Lekarze od lat alarmują, że przewlekły stres lub ciągle pojawiający się stres może przyczyniać się do wielu chorób, m.in. zawrotów głowy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, zespołu jelita drażliwego, bezsenności, skórnych reakcji alergicznych.

Stres może się objawiać na różne sposoby. Możemy je podzielić na objawy fizyczne i psychiczne.

Fizyczne objawy stresu

Najszybciej i najsilniej stres daje objawy fizyczne. Pojawiają się m.in.:

Objawy fizyczne mogą pojawiać się nagle i zupełnie niespodziewanie.

Psychiczne objawy stresu

Objawy stresu mogą również dotyczyć sfery emocjonalnej, poznawczej i behawioralnej. Najbardziej typowe psychiczne objawy stresu to:

 • niepokój,
 • depresja,
 • złość,
 • trudność z panowaniem nad własnymi emocjami,
 • skłonność do nadmiernej krytyki,
 • płaczliwość,
 • poczucie osamotnienia,
 • utrata poczucia humoru,
 • niezdecydowanie,
 • brak kreatywności,
 • trudności z koncentracją,
 • czarnowidztwo,
 • poczucie bezsensu życia i wszelkich podejmowanych wysiłków.

Negatywne ciągi myślowe

W sytuacji stresowej bardzo częste jest też negatywne myślenie, a złe myśli stają się pożywką dla następnych złych myśli. Przykład takiego negatywnego myślenia został podany w książce "Jak walczyć z nadciśnieniem": "Zaczyna się od prostego stwierdzenia <Autobus się spóźnia>, a potem pojawiają się kolejne myśli: <Za późno przyjdę do pracy. Nie zdążę na spotkanie. Szef będzie na mnie zły. Mogą mnie zwolnić z pracy>."

Przewlekły stres jest dość częsty u osób, które stale mają negatywne myśli. Są one u nich automatyczne. Ten wewnętrzny głos krytyka i marudy może wywołać niepotrzebny stres i unieszczęśliwiać nawet wtedy, gdy nie ma po temu żadnych obiektywnych podstaw.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Jak walczyć z nadciśnieniem", Aggie Casey, Herbert Benson, Brian O'Neill, Wydawnictwo MT/