Stresujący moment w życiu? Ten utwór muzyczny działa jak znieczulenie

19.07.2019 14:51
Muzyka redukuje stres
fot. Shutterstock

Muzyka może redukować lęk porównywalnie do leków anestezjologicznych. Jest nawet jeden utwór napisany specjalnie w tym celu. Sprawdź, o który kawałek chodzi.

Lęk przed zabiegiem chirurgicznym, podwyższając poziom hormonów stresu we krwi, może wydłużać proces powrotu do zdrowia. Dlatego też przed operacjami podawane są leki przeciwlękowe. Ponieważ nie są one pozbawione skutków ubocznych, naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii postanowili sprawdzić, czy w niektórych przypadkach alternatywą mogłaby być muzyka.

W badaniu sedatywnego efektu słuchania muzyki wzięło udział 157 pacjentów. Chorzy zakwalifikowani do operacji zostali podzieleni na dwie grupy. Część pacjentów dostała midazolam - silny lek psychotropowy o działaniu nasennym i uspokajającym. Inni przez trzy minuty słuchali utworu "Weightless" brytyjskiego zespołu Marconi Union, celowo skomponowanego w określony sposób.

"Weightless", dzięki zastosowaniu określonej pętli muzycznej, spowalnia rytm serca, co wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Zgodnie z przewidywaniami naukowców, muzyka redukowała lęk przed operacją równie skutecznie jak anestetyk. Wyniki opublikowano w BMJ Journal.

Teraz uczeni zamierzają sprawdzić, czy rodzaj muzyki ma wpływ na poziom stresu.

Źródło: bbc.com