Masz konto na Facebooku? Będziesz żyć dłużej!

Monika Piorun
03.11.2016 13:02
Masz konto na Facebooku? Będziesz żyć dłużej!
fot. Masz konto na Facebooku? Będziesz żyć dłużej!

Jeśli urodziłeś się w latach 1945-1989 i od czasu do czasu korzystasz z mediów społecznościowych, to według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego możesz żyć statystycznie 12% dłużej niż osoby, które nie podtrzymują wirtualnych relacji ze znajomymi.

Odkąd pod koniec lat 70. amerykańska psycholożka Lisa Berkman udowodniła, że więzi społeczne mogą mieć bezpośredni wpływ na długość życia, a ryzyko przedwczesnej śmierci jest trzykrotnie wyższe wśród osób osamotnionych, naukowcy wielokrotnie potwierdzali tę prawidłowość.

W ostatnich latach specjaliści zaczęli dociekać, w jaki sposób aktywność na portalach społecznościowych może też mieć z tym związek.

Nie trudno zauważyć, że osoby towarzyskie, które w świecie rzeczywistym mają wielu znajomych, zwykle nie stronią od kontaktowania się z innymi za pomocą Facebooka. Okazuje się, że relacje tego typu mogą przekładać się na niższe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Zobacz także

Specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego po przeanalizowaniu informacji udostępnionych na profilach mediów społecznościowych doszli do wniosku, że nieco starsi użytkownicy (urodzeni w latach 1945-1989) mogą żyć dłużej niż inni, pod warunkiem, że korzystają z portalu po to, by podtrzymać prawdziwe relacje z ludźmi, których naprawdę znają w rzeczywistości.

Różnica pokoleń w sieci

human-1157116_1920
fot. geralt, pixaby.com, CC0 Public Domain

Im silniejsze więzi podtrzymujemy z innymi ludźmi, reagujemy na udostępnione przez nich informacje i emocjonujemy się tym, co publikują nasi znajomi, tym bardziej jesteśmy zaangażowani w ich życie. Ma to też bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. 

W odróżnieniu od niedojrzałych nastolatków przejmujących się za bardzo swoim wyglądem i tym, jak postrzegają ich inni, starsze osoby wykazują więcej zainteresowania faktami i prawdziwymi informacjami dotyczącymi tego, co nas spotyka w życiu rodzinnym i w relacjach partnerskich.

 

Naukowcy na łamach Proceedings of the National Academy of Science ocenili aktywność użytkowników Facebooka na podstawie ilości czasu spędzanego na portalu, danych udostępnionych przez nich w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, liczby znajomych, wysyłanych do nich wiadomości lub treści prezentowanych na naszych fotografiach.

Dzięki zebranym informacjom udało się im ustalić, że użytkownicy Facebooka urodzeni w latach 1945-1989 mogą żyć przeciętnie o 12% dłużej niż rówieśnicy unikający kontaktów z innymi za pomocą portali społecznościowych.

Dłuższe życie na Facebooku

KCIUKI
fot. PeteLinforth, Pixaby.com, CC0 Public Domain

Nikogo nie dziwią już chyba posty zamieszczane przez Alberta Einsteina, Wisławę Szymborską lub Fryderyka Chopina. Choć wszyscy z nich od dawna nie żyją, nie brakuje śmiałków wykorzystujących ich popularność do prezentowania stworzonych przez siebie treści.

Okazuje się jednak, że dzięki mediom społecznościowym naprawdę możemy żyć dłużej. Nie chodzi tylko o to, że pamięć o nas może przetrwać przez długie lata po naszej śmierci.

Zobacz także

Amerykańscy naukowcy uważają, że najdłużej żyją użytkownicy posiadający największe grono znajomych oraz ludzie, którzy dbają o to, by podtrzymywać relacje towarzyskie poza siecią.

Wcale nie trzeba być nadmiernie aktywnym i publikować ogromną ilość postów. Najlepszy wpływ na naszą długość życia zaobserwowano wśród ludzi wysyłających umiarkowaną ilość wiadomości, którzy stale otrzymywali lub przyjmowali zaproszenia do grona znajomych.

Sens życia według mediów społecznościowych

Eksperci twierdzą, że nawet wirtualne interakcje, w jakie wchodzimy z innymi, mogą mieć bezpośredni wpływ na długość naszego życia. Nie zawsze jednak możemy z nich odnosić korzyści.

Pozytywnie na zdrowie wychodzi nam tylko umiarkowana aktywność na portalach społecznościowych i rzeczywiste zaangażowanie w odczytywanie informacji udostępnionych przez naszych znajomych.

Zobacz także

Efekt naszej aktywności na Facebooku będzie negatywny, jeśli spędzamy zbyt wiele godzin na portalach społecznościowych i nie wykazujemy zainteresowania budowaniem więzi z innymi ludźmi.

James Fowler - jeden ze współautorów badania dotyczącego związku pomiędzy aktywnością w mediach społecznościowych a długością życia - wyjaśnia, że:

Relacje społeczne pozwalają przewidywać długość życia w takim samym stopniu,

co palenie papierosów, a w większym niż otyłość i siedzący tryb życia.

Wirtualne relacje również korelują z długowiecznością.

źródło: DOI: 10.1073/pnas.1605554113
Zagłosuj

Jak często korzystasz z Facebooka?

Liczba głosów:

 Facebook to dosłownie "książka twarzy". Sprawdź, jak wyglądałby ten portal, gdyby prezentowane tam informacje wyglądały nieco inaczej niż zwykle.

____

zdrowie.radiozet.pl/π