Lista najbardziej przygnębiających zawodów. Mogą prowadzić do depresji

23.10.2019
Aktualizacja: 23.10.2019 17:01
Najbardziej przygnębiające zawody
fot. Shutterstock

To czym się zajmujesz każdego dnia, definiuje ciebie, ale też wpływa na twoje samopoczucie. Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago postanowili sprawdzić, jakie zawody źle wpływają na nasze samopoczucie. Poprosili o udzielenie odpowiedzi 27 tys. pracowników, pytając ich o to, które zawody najczęściej czynią ich nieszczęśliwymi i wywołują depresję. W ten sposób powstała lista najbardziej przygnębiających i najszczęśliwszych zawodów.  

Lista trudnych zawodów opublikowana

Najgorszym zawodem wskazanym przez respondentów jest dekarz. Kolejne zawody, dotyczą gastronomii i pracy na stanowisku kelnera. Dopiero na trzecim miejscu wymieniali robotnika przemysłowego (poza budownictwem). Na czwartym zaś uplasowali się barmani, a więc praca znów związana z gastronomią. Na kolejnych pozycjach znalazły się takie zawody, jak pakowacz, pracownik magazynu i stoczni, sprzedawca odzieży, kasjer, kucharz, rzeźnik czy sprzedawca mebli.

Wymienione zawody cechowało kilka elementów wspólnych – były często nisko płatne i wymagały pracy fizycznej.

Przeczytaj: Osoby zachowują się jak zombie. Typowe objawy wypalenia zawodowego

Jakie zawody z kolei dają nam najwięcej szczęścia?

Zdaniem Amerykanów, najbardziej satysfakcjonującym zawodem jest kapłaństwo. Według udzielonych odpowiedzi,  pozwala spełniać się duchowo i twórczo, a także pomagać innym ludziom.

Poza księżmi, najszczęśliwsi w USA są fizjoterapeuci, strażacy, pracownicy administracji oświatowej, malarze, rzeźbiarze, nauczyciele, pisarze i psycholodzy.

A co z najlepiej płatnymi zawodami z branży technologicznej? Okazało się, że praca jako inżynier operacyjny znalazła się dopiero na dziesiątym miejscu w rankingu „najszczęśliwszych” zawodów, wyprzedzając kierownika biura i finansistę.

Amerykanie na ogół odpowiadali jednak, że podoba im się wykonywany przez nich zawód. Aż 47% respondentów stwierdziło, że są usatysfakcjonowani ze swojej pracy, a 33% – że są bardzo szczęśliwi. 

Źródło: Rzeczpospolita

Przeczytaj: Wypalenie zawodowe uznane za chorobę. Decyzja WHO daje szansę na zwolnienie lekarskie