Jaki powinien być idealny szef? Polacy najbardziej chcą być chwaleni

Monika Piorun
29.03.2017 14:57
Jaki powinien być idealny szef? Polacy najbardziej chcą być chwaleni
fot. Jaki powinien być idealny szef? Polacy chcą, by ich chwalono

Jakimi cechami powinien być obdarzony człowiek kierujący innymi ludźmi? Kompetentny, sprawny, dyspozycyjny? Niekoniecznie... Pracownicy przede wszystkim chcą być doceniani za swój wysiłek - wynika z najnowszych badań Instytutu Durkalskiego przeprowadzonych w ostatnim kwartale 2016 wśród ponad pół tysiąca osób aktywnych zawodowo w naszym kraju.

Jaki powinien być idealny szef według Polaków?

Skuteczny lider potrafi chwalić swój zespół. Dla Polaków to najważniejsze. Aż 86% oceniło, że to najbardziej istotna cecha osoby zarządzającej. Tylko 1% respondentów wskazało, że to bez znaczenia. Dla większości badanych bardzo istotne jest, aby szef wspierał i rozwijał a poza szkoleniami zachęcał do świadomego planowania ścieżki rozwoju.

Zobacz także

Ponad połowa badanych oczekuje dyspozycyjności i umiejętności znalezienia czasu na rozwiązanie ich problemów zawodowych. Zaufaniem chciałoby darzyć swojego przełożonego aż 55% badanych. 

Wyniki ankiety pokazują, że pracownicy oczekują od przełożonego rzeczy podstawowych, wręcz trywialnych, których często im brakuje w trakcie pracy zawodowej. Wiele szefów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest nawet drobna pochwała, pozytywna informacja czy choćby okazanie uznania pracownikowi. Nic tak dobrze nie działa na morale pracowników jak usłyszenie, że ich wysiłek jest zauważany i ma sens.

Niestety, zdaniem specjalistów, obecne problemy na rynku pracy wynikają nie tylko z tego, że trudno znaleźć dobrego pracownika. Spory wpływ na tę sytuację ma zachowanie kadry zarządzającej, która nie jest świadoma tego, że chwalenie swojej załogi może przynieść im więcej korzyści, niż się im zdaje. Dlaczego tak się dzieje?

Siła motywacji, czyli co warto mówić pracownikom?

Każdy z nas postrzega świat przez pryzmat własnych potrzeb i motywacji. Najłatwiej porozumieć się nam z osobami, które cechują podobne wartości. Jeśli mamy do czynienia z człowiekiem o zupełnie innych potrzebach, nie będzie on nam mógł dać tego, czego oczekujemy. Takie sytuacje mogą prowadzić do konfliktów - zarówno w życiu prywatnym, jak i w sytuacjach zawodowych.

Zobacz także

Jeśli posiadamy podobne potrzeby, to najprawdopodobniej jesteśmy motywowani przez podobne rzeczy (tzw. motywatory). Tak samo jest z potrzebą chwalenia, która bierze się z wysokiej potrzeby akceptacji. Na czym to polega?

Wchodzi ona w skład 16 motywatorów wyodrębnionych przez prof. Stevena Reissa z Uniwersytetu Ohio. Według naukowca opisują one całokształt tego, co angażuje ludzi do osiągania wspólnych celów. Wiedząc, co napędza do działania pracowników, mądry szef jest w stanie skuteczniej zachęcić pracowników do osiągania zysków dla firmy, instytucji czy realizacji ważnego projektu, przynoszącego profity całej organizacji.

Kiepski szef nie chwali podwładnych

Pracownicy, dla których pochwały są szczególnie istotne, to zwykle osoby o wysokiej potrzebie uznania i akceptacji. Dlatego też są oni wrażliwi na krytykę, chcą być chwaleni i doceniani, boją się porażki, a jeżeli ją poniosą to szukają problemów w swoim zachowaniu. Psychologowie określają takie osoby jako "zewnątrzsterowne", ponieważ potrzebują (pozytywnej) informacji z zewnątrz od innych osób i od otoczenia, aby mogły w ten sposób budować pozytywny obraz swojej osoby.

Jednocześnie fakt, że szefowie nie chwalą i nie okazują uznania, nie jest ich złą wolą, lecz przejawem niskiej potrzeby uznania i akceptacji. Oznacza to, że w odróżnieniu od podwładnych (i innych osób) są oni "wewnątrzsterowni" – znają swoją wartość, nie potrzebują pochwały i informacji od innych osób, aby budować pozytywny obraz swojej osoby.

źródło: Instytut Durkalskiego RMP Polska, 
* Badanie przeprowadzono w IV kwartale 2016 zadając pytanie: „Czy szef powinien posiadać poniższą cechę”? Do wyboru były odpowiedzi: tak, nie, bez znaczenia. Na infografice zostały przedstawione 4 wybrane elementy, które uzyskały najwięcej pozytywnych odpowiedzi.
Zagłosuj

Jakie cechy ma według Ciebie idealny szef?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π