Okiem eksperta: Jak prawdziwie odpocząć podczas urlopu?

Aleksandra Supryn
22.09.2015 11:54
Okiem eksperta: Jak prawdziwie odpocząć podczas urlopu?
fot. Jak prawdziwie odpocząć podczas urlopu?

Urlop. Czekamy na niego z utęsknieniem, odliczamy miesiące, dni i godziny, aż wreszcie nadchodzi. Upragnione kilka dni pełne odprężenia. Tylko dlaczego, gdy urlop się kończy, wciąż nie czujemy się wypoczęci? Czy czas, który spędziliśmy z dala od pracy był za krótki? A może po prostu nie wiemy, jak prawidłowo się relaksować?

Oto kilka przydatnych porad, które pozwolą nam lepiej skorzystać z uroków czasu wolnego. 

Jak rozplanować urlop?

Aby w pełni zregenerować siły, nasz organizm potrzebuje odpoczynku, który trwa co najmniej dwa tygodnie. Pierwszy tydzień to okres przystosowywania się do nowej sytuacji i funkcjonowania poza pracą. Dopiero w kolejnych dniach zaczynamy coraz bardziej się odprężać.

Jak wybrać miejsce na urlop?

Ważne, abyśmy dostosowali miejsce i sposób wypoczynku do naszych cech osobowości i temperamentu. Jedni wolą wylegiwać się na plaży, podczas gdy inni nie wyobrażają sobie wakacji bez wspinaczek górskich i codziennej dawki sportu. Jeśli decydujemy się na wyjazd ze znajomymi lub w gronie rodziny, postarajmy się tak dobrać lokalizację i atrakcje, aby każdy znalazł dla siebie coś miłego.

„Nie” dla pracy na urlopie

Choć pewnie łatwiej powiedzieć, niż zrobić, musimy pamiętać o tym, że wakacje to czas dla nas. Potrzebujemy go, aby wypocząć, nabrać energii i sił, zanim powrócimy do obowiązków. Dlatego starajmy się odpędzać myśli o pracy i unikajmy sprawdzania służbowej poczty. Jeśli z jakichś względów nie możemy sobie na to pozwolić, ustalmy konkretny przedział czasu, który poświęcimy na sprawdzanie maili. Najlepiej, aby była to maksymalnie godzina dziennie.

Zrezygnuj z elektroniki na urlopie

Telefon, tablet, laptop. Często nie możemy obejść się bez tych urządzeń, ale na urlopie postarajmy się ograniczyć korzystanie z nowoczesnych technologii. W końcu podczas wakacji możemy spędzać czas o wiele bardziej kreatywnie.

Jak przełamać rutynę?

Jeżeli wykonujemy pracę siedzącą, biurową, przy komputerze – postarajmy się o to, aby na urlopie zrobić coś niezwykłego. Może zdecydować się na spływ kajakowy albo parasailing? Natomiast jeżeli na co dzień pracujemy fizycznie – warto wybrać się na przedstawienie, pokaz tańca lub relaksujący masaż. Nowe aktywności nie tylko zapewnią niezapomniane wrażenia, ale też pozytywnie wpłyną na nasze ciało i umysł, który nie znosi monotonii.

Urlop z łonie natury

Postarajmy się spędzić kilka chwil na łonie przyrody. Wsłuchać się w szum fal, odgłosy lasu, poobserwować rośliny i zwierzęta. Dzięki temu znacznie obniżymy poziom stresu, wyciszymy się oraz zrelaksujemy. Warto także poświęcić kilka minut na medytację – skupić się na doznaniach płynących z naszego organizmu. Poczuć ciężar ciała, nacisk na podłoże, ciepło, napięcie poszczególnych mięśni. Wykonać kilkanaście spokojnych wdechów i wydechów, poczuć jak powietrze wypełnia płuca. To pozwoli nam wyłączyć myśli i osiągnąć stan pełnego odprężenia.

Wyśpij się

Sen to samo zdrowie! Pamiętajmy, aby nie zapełniać swojego wakacyjnego grafiku do granic możliwości. Sen pozytywnie wpływa na koncentrację i pamięć, to właśnie podczas niego nasz organizm się regeneruje. Dlatego też postarajmy się, aby przynajmniej raz wyłączyć budziki i zafundować sobie „dzień śpiocha”.

Jak poradzić sobie z powrotem do pracy?

Zaplanujmy urlop tak, aby pozostawić sobie dzień lub dwa na przygotowanie się do obowiązków zawodowych. Dobrym pomysłem jest też powrót z wakacji w środku tygodnia - w ten sposób zbliżający się weekend osłodzi nam trochę służbową rzeczywistość.

Pamiętajmy, że dobrze wykorzystany urlop ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Udany wypoczynek jest także jednym z najskuteczniejszych lekarstw na syndrom wypalenia zawodowego, które dotyka coraz większą liczbę osób. Dlatego uczmy się wypoczywać – będziemy szczęśliwsi!

Anna Grzeszczyk [psycholog]

Zobacz też: Masz dość swojej pracy? To może być syndrom wypalenia zawodowego