Zamknij

Hygge – jak stworzyć przytulną, ciepłą przestrzeń w domu?

13.11.2020
Aktualizacja: 13.11.2020 15:30
Hygge - jak stworzyć przytulne wnętrze w domu?
fot. Shutterstock

Hygge to duńskie słowo, które oznacza dobre samopoczucie, sztukę szukania szczęścia w drobnych przyjemnościach. Zrobiło ono zawrotną karierę na całym świecie, m.in. dzięki książce Meika Wikinga "Hygge. Klucz do szczęścia".

Zdaniem Duńczyków "hyggowanie" jest proste – żeby tego doświadczyć, wystarczy zmienić sposób myślenia. Przestać skupiać się na tym, czego nam brakuje, a zacząć dostrzegać i doceniać to, co mamy wokół siebie.

Zamknij na chwilę oczy i zastanów się, co sprawia Ci przyjemność. Zapach kawy lub herbaty o poranku? Czytanie książki lub słuchanie muzyki w ulubionym fotelu pod ciepłym kocem? Głaskanie kota, a może rozmowa z przyjaciółmi? Wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków, oglądanie seriali? To jest właśnie hygge.  Dla każdego może oznaczać coś innego, ale w rzeczywistości jest sposobem na promowanie dobrego samopoczucia i szczęścia.

W doświadczaniu hygge pomagają nam zmysły: smaku, dotyku, zapachu, wzroku, bo one bardzo mocno wiążą się z naszymi emocjami.

Duńczycy uważają, że "hyggować" można wszędzie, ale najlepszym miejscem jest... nasz dom. Miejsce, które jest naszych schronieniem, intymną przestrzenią, w której możemy znaleźć spokój i równowagę, w którym znajdują się ulubione przedmioty, pamiątki, z którym wiążą się miłe wspomnienia.

Poniżej 7 sposobów, które pomogą nam stworzyć przytulną, ciepłą przestrzeń, w której możemy "hyggować" przez cały czas.

Hygge to czystość i minimalizm

Czysta i uporządkowana przestrzeń z pewnością poprawi nasze samopoczucie: ładnie pościelone łóżko, uporządkowane drobiazgi, kojące oko obrazki lub miękkie w dotyku poduszki, ładnie ułożone na kanapie. Warto również pozbyć się z domu przedmiotów, które są nam niepotrzebne i poniewierają się w kątach naszego mieszkania. Uporządkowanie przestrzeni wokół siebie, naprawdę poprawia nastrój, obniża poziom stresu, pozwala się zrelaksować i... daje też realne korzyści. Znacznie mniej czasu poświęcamy na sprzątanie, więcej na hyggowanie.

Hygge to otworzenie przestrzeni domowej na naturę

Rośliny doniczkowe, bukiety zrobione podczas spaceru, ustawione w różnych miejscach w domu na pewno sprawią nam wiele radości. Jest coś kojącego i uspokajającego w zieleni. Kwiaty pięknie dekorują otoczenie i koją wzrok, dodają przytulności, ale i oczyszczają powietrze.  

Hygge to światło

W tworzeniu wnętrza w duchu hygge ogromną rolę odgrywa światło. To od niego w dużej mierze zależy, czy w danym otoczeniu czujemy się dobrze, czy mniej komfortowo. Nasze zmysły najlepiej pobudza żywe światło ognia, dlatego w wielu duńskich domach płoną świece. Blask światła zachęca do integracji, przyciąga, hipnotyzuje, odpręża, uspokaja. Światło przyciąga hygge.

Hygge to aromaterapia

Piękny, przyjemny zapach w domu również przyciąga hygge. Pachnące świece, aromaterapeutyczne kominki z olejkami zapachowymi, piekące się w piekarniku ciasto. To wszystko wpływa na poprawę nastroju i stwarza idealne warunki do odpoczynku i relaksu.  Piękny zapach to również czyste i pachnące ubranie, ulubione perfumy.

Hygge to tekstylne dodatki

Ciepłe koce, miękkie poduszki, miękkie dywaniki, po których można chodzić na bosaka. Ubrania, szale, które otulają ciało i sprawiają, że czujemy się bezpiecznie i jest nam wygodnie. To wszystko również hygge.

Hygge to ciepłe posiłki i napoje

Ciepłe napoje, np. pachnąca ziołami herbata lub kardamonem kawa, czekolada z mlekiem, pite w ładnej filiżance to uczta dla zmysłów. Podobnie jest z aromatycznymi posiłkami przygotowywanymi na ciepło. Domowy posiłek i ciepły napój... Nic tak nie poprawia nastroju i nie sprawia wrażenia przytulności w domu.

Hygge to spędzanie czasu z bliskimi

Nasz dom będzie wyjątkowy, gdy udostępnimy jego przestrzeń bliskim nam osobom. Wspólne spędzanie czasu z rodziną, przyjaciółmi, spożywanie posiłków, cieszenie się swoją bliskością to również hygge.

Źródło: "Hygge. Klucz do szczęścia" Mike Wikking/ "Hygge po polsku" Iza Wojnowska