Zamknij

Frustracja – skąd się bierze i jak ją pokonać?

Marta Wilczkowska
01.03.2021
Aktualizacja: 01.03.2021 21:19
Frustracja
fot. Shustock

Frustracja najczęściej jest powodowana niepowodzeniami życiowymi. Jej przyczyn jest jednak bardzo dużo i są bardzo różne. Jak sobie z nią radzić?

Codzienne mniejsze lub większe kłopoty, problemy finansowe, kłótnie oraz stres doprowadzają nas do granic wytrzymałości. Mamy tak wiele celów, a nie starcza nam czasu na wszystkie. Nie potrafimy jednak zrezygnować z pozostałych. Wtedy pojawia się złość, niepokój, smutek oraz rozczarowanie. Jak radzić sobie z rosnącą frustracją?

Zobacz także:  Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry? Sprawdź, czego się spodziewać!

Frustracja – co to?

Frustracja to cała masa przykrych emocji, których podłożem jest brak możliwości osiągnięcia określonego celu lub realizacji wybranej potrzeby. Jest to także reakcja organizmu na niemożliwość osiągnięcia wyznaczonego celu, pomimo dużych starań.

Psychoanaliza traktuje frustrację, czyli brak możliwości zaspokojenia swoich popędów i potrzeb, jako jeden z czynników rozwojowych. Odgrywa to bardzo dużą rolę w procesie dojrzewania. Nie tylko zbyt duża liczba frustracji jest zła. Jeśli dziecko nie przeżywa frustracji w ogóle, może dojść do fiksacji rozwojowej.

Zobacz także: Hipomania może być objawem groźnej choroby. Jakiej?

Frustracja – przyczyny

Przyczyn frustracji można szukać w codziennych niepowodzeniach, kryzysach w pracy czy też tych finansowych. Uczucie to może się wywodzić także z poczucia samotności oraz pragnienia kogoś bliskiego.

Uczucie frustracji łączy się także z ogromem pracy, która jednak nie doprowadza do osiągnięcia upragnionego celu. Przyczyn takiego stanu można doszukiwać się także w tzw. „cierpieniu egzystencjalnym”. Pomimo braku większych trosk, czujemy się nieszczęśliwi, ponieważ nasze prawdziwe potrzeby nie są zrealizowane.

Niektóre cechy osobowości sprawiają, że dane osoby są bardziej podatne na frustrację. Które?

Frustracja – osobowość skłonna do frustracji

Szczególnie podatne na frustrację są osoby o osobowości „produkującej” frustrację, nawet jeśli nie ma ku temu faktycznych powodów. Osoby o tak skonstruowanej psychice będą jednak odczuwały cały czas negatywne emocje często także bez powodu. Warto z tym walczyć. W jaki sposób?

Frustracja – jak się jej pozbyć?

Długotrwałe kumulowanie się w organizmie negatywnych emocji doprowadzi w końcu do jego przeciążenia i konsekwencji zdrowotnych. W przypadku zwalczania frustracji pomocna może okazać się psychoterapia, czy warsztaty rozwijające osobowość.

Pozbycie się frustracji, a dokładnie pozbycie się jej przyczyn, może być początkiem nowego, lepszego życia. Frustracja często bierze się z porażki. Warto pamiętać, że porażka sama w sobie może być bardzo budująca. Każde potknięcie może wskazywać nową drogę, taktykę oraz punkt widzenia.

Wielu psychologów uważa, że frustracje rozwijają ludzi.

Zobacz także: Atak paniki. Co robić, gdy dopada nas lęk?