Zamknij

Fizyczne objawy wypalenia zawodowego. 4 znaki ostrzegawcze, które wysyła ciało

23.09.2022
Aktualizacja: 23.09.2022 14:00

Wypalenie zawodowe zatacza coraz szersze kręgi na świecie. Tymczasem Polacy pracują niemal najwięcej ze wszystkich Europejczyków. W takiej sytuacji wypalenie może być tylko kwestią czasu. Warto zwrócić uwagę już na pierwsze sygnały stresu związanego z pracą. Nasze ciała wiedzą, że jesteśmy wypaleni. Tak rozpoznasz fizyczne objawy.

Fizyczne objawy wypalenia zawodowego
fot. Schutterstock

Polacy są przepracowani, chronicznie zmęczeni, niezadowoleni z pracy – aż 75 proc. Polaków odczuwa stres w życiu, a 74 proc. pogorszenie zdrowia psychicznego – wynika z badania „Dobrostan psychiczny w pracy” wykonanego pod koniec 2021 roku na zlecenie Nationale-Nederlanden. Zgodnie z danymi OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), polscy pracownicy są w europejskiej czołówce pod względem liczby godzin przepracowanych w ciągu roku – więcej pracują tylko Maltańczycy, Grecy, Rumuni i Chorwaci. W ubiegłym roku polski pracownik spędził w pracy średnio 1830 godzin. Dla porównania: Niemiec – 481, a Brytyjczyk – 333 godziny.

Wypalenie zawodowe widać w ciele

Myśląc o wypaleniu zawodowym, najczęściej przychodzą nam do głowy objawy psychiczne i emocjonalne, takie jak poczucie bezradności czy cyniczne zachowania w pracy. Tymczasem wypalenie może prowadzić do objawów fizycznych. Warto działać, gdy tylko je zauważysz.

Zgodnie z definicją, wypalenie zawodowe jest przejawem chronicznego, nadmiernego stresu. WHO opisuje je jako zjawisko w miejscu pracy charakteryzujące się uczuciem wyczerpania, cynizmem i zmniejszoną skutecznością. Stres, zwłaszcza przewlekły, ma jednak także wpływ na ciało, więc może wywoływać również objawy fizyczne. Jak tłumaczy na łamach „The New York Times” Jeanette M. Bennett z University of North Carolina w Charlotte, która bada wpływ stresu na zdrowie, „kiedy ludzie są pod wpływem stresu, w ich organizmach rośnie poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol, adrenalina, epinefryna i noradrenalina. Zmiany te są korzystne w krótkim okresie – dają nam energię do przetrwania trudnych sytuacji – ale z czasem zaczynają szkodzić”.

Fizyczne objawy wypalenia zawodowego

Wyczerpanie psychiczne to najlepiej znany objaw wypalenia zawodowego. Jednak symptomy takiego stanu widać także w ciele. Jak rozpoznać wypalenie zawodowe po objawach fizycznych? Zwróć uwagę na te sygnały płynące z ciała:

  • bezsenność
  • wyczerpanie fizyczne (zmęczenie)
  • zmiany w nawykach żywieniowych (spożywanie większych lub mniejszych ilości jedzenia)
  • bóle głowy i brzucha.

Niezwykle ważne jest również to, że wypalenie może rozwijać się równolegle z depresją lub zaburzeniami lekowymi, które też mogą powodować objawy fizyczne. Depresja może powodować bóle mięśni, bóle brzucha, problemy ze snem i zmiany apetytu. Zburzenia lękowe są związane z bólami głowy, nudnościami i brakiem oddechu.

Jak sobie pomóc, jeśli masz objawy wypalenia zawodowego?

Jeśli masz fizyczne objawy, które mogą wskazywać na wypalenie zawodowe, warto pójść do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty od zdrowia psychicznego, aby ustalić, czy są one spowodowane stresem, czy ich przyczyny są inne. Na pewno nie należy ich lekceważyć.

Jeśli jest to wypalenie, to najlepszym rozwiązaniem jest zajęcie się źródłem problemu. Rozpoznaje się je zwykle, jeśli jego przyczyną jest praca, ale przewlekły stres może mieć wiele przyczyn, np. problemy finansowe, kłopoty w związku czy obciążenia związane z opieką nad dziećmi. Warto się wtedy zastanowić, czy niektórych źródeł stresu nie da się usunąć, np. prosząc partnera o pomoc w domu. Jak zaznaczają jednak specjaliści, wypalenie zawodowe nie jest winą osoby, która na nie cierpi, i lepsze traktowanie siebie czy zmiany w stylu życia nie naprawią sytuacji, mogą jedynie w pewnym stopniu pomóc. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pokieruje leczeniem i pomoże ponownie wyjść na prostą.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: The New York Times