Zamknij

Felinoterapia to leczenie kotem. Na czym polega i komu pomaga?

Alicja Bartosiak
27.10.2021
Aktualizacja: 27.10.2021 11:26

Koty to nie tylko wspaniali towarzysze codzienności. Ich obecność działa na ludzi jak lekarstwo. Dobroczynny wpływ kotów na zdrowie człowieka jest wykorzystywany w felinoterapii. Na czym polega terapia i komu może pomóc?

Felinoterapia: na czym polega i jak działa?
fot. Shutterstock
  1. Felinoterapia: na czym polega? Rodzaje
  2. Felinoterapia: kto powinien ją stosować? Korzyści dla zdrowia
  3. Felinoterapia: kto może zostać terapeutą?

Terapia z udziałem zwierząt to sprawdzony sposób łagodzenia wielu dolegliwości, zwłaszcza u dzieci. Mimo że koty to zwierzęta ceniące indywidualność, nie oznacza to, że dobrze czują się w samotności. Potrafią zaprzyjaźnić się z człowiekiem, a ich towarzystwo wycisza i uspokaja. Zrozumieją to wszyscy, którzy mieszkają z kotami na co dzień. Osoby, które nie mają takiej możliwości, powinny skorzystać z felinoterapii, która regeneruje cały organizm. O co chodzi w tej niezwykłej formie terapii?

Felinoterapia: na czym polega? Rodzaje

Felinoterapia to jedna z dziedzin animaloterapii, inaczej rodzaj terapii zajęciowej z udziałem kota. W Polsce stosuje się ją od 2005 roku. Polega na kontrolowanym kontakcie pacjenta z kotem. Oczywiście felinoterapia nie zastąpi profesjonalnego leczenia czy psychoterapii, jednak stanowi dla pacjentów bardzo ważne wsparcie. Towarzystwo kotów działa antydepresyjnie i pomaga na chwilę zapomnieć o codziennych troskach.

Wyróżniamy dwa rodzaje felinoterapii, Animal Assisted Therapy (AAT) oraz Animal Assisted Activities (AAA). Zjęcia AAT są w pełni zaplanowane i zawsze przebiegają tak samo. Natomiast terapia AAA to bardziej spontaniczna aktywność z kotem, której celem jest nawiązanie relacji ze zwierzakiem. Polega na głaskaniu, przytulaniu kota oraz zabawie z nim. Terapię AAA można stosować jednocześnie z muzykoterapią czy rysowaniem. To, jaki rodzaj terapii z udziałem kota będzie najlepszy, jest związane z indywidualnym stanem zdrowia pacjenta. Przykładowo u osób z autyzmem lepiej sprawdza się terapia AAT.  Pojedyncze zajęcia felinoterapii trwają przez około godzinę.

Koty uspokajają i pomagają odzyskać równowagę psychiczną, ale nie tylko. Zwierzęta te przyśpieszają także proces regeneracji organizmu zmienionego przez chorobę. Sierść kotów jest najonizowana ujemnie, a miejsca dotknięte chorobą u człowieka mają dodatnią jonizację. To właśnie dlatego dotyk kociej sierści niweluje ból. Dlaczego jeszcze warto stosować felinoterapię?

Felinoterapia: kto powinien ją stosować? Korzyści dla zdrowia

Spektrum przypadków, w których pomocna jest felinoterapia, jest niezwykle szerokie. Felinoterapia zalecana jest w leczeniu zaburzeń o podłożu psychicznym, m.in. nerwicy, zaburzeń lękowych czy depresji. Kontakt z kotami pomaga także osobom starszym, niepełnosprawnym i osamotnionym. Stosowanie felinoterapii to sprawdzony sposób na rozwijanie zdolności poznawczych u dzieci ze spektrum autyzmu. W niektórych zakładach karnych felinoterapia jest stosowana jako wsparcie resocjalizacji więźniów. Towarzystwo kotów pomoże również osobom zmagającym się ze stresem.

Lecznicze działanie płynące z obecności kotów wykorzystuje się niekiedy w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Koty wspierają pacjentów w czasie rehabilitacji.

Felinoterapia: kto może zostać terapeutą?

Felinoterapia to zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych opiekunów kotów, którzy przeszli specjalny kurs i uzyskali certyfikat. Osoba, która prowadzi zajęcia, powinna wykazywać się spokojem i zrozumieniem w stosunku do pacjentów. Bardzo ważne jest również, by rozumiała kocią mowę ciała, co pomoże jej wyczuć nastrój i zamiary kota.

Jeśli chodzi o same koty, muszą one spełniać konkretne warunki. Przede wszystkim kot powinien mieć ukończony rok. Zwierzę jest poddawane testom, które sprawdzają, czy poradzi sobie w trudnych warunkach. Felinoterapia wiąże się z dotykiem obcych ludzi, hałasem i gwałtownymi ruchami, co nie dla każdego kota jest komfortowe. Przed każdą sesją terapeutyczną kot poddawany jest odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym.

Jeśli chodzi o to, jaka rasa kotów najlepiej sprawdza się w roli terapeuty, nie jest to ściśle określone. Istnieją jednak rasy, które mają największe predyspozycje, na przykład maine coony czy ragdolle. W felinoterapii  może jednak uczestniczyć również zwykły "dachowiec", wszystko zależy od charakteru i umiejętności kota.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: rp.pl, fera.pl