Dzieci szczęścia nie dają. Naukowcy mają dowody

28.02.2019
Aktualizacja: 28.02.2019 13:42
Dzieci szczęścia nie dają
fot. Shutterstock

Dzieci podnoszą poziom szczęścia na krótko po urodzeniu, ale potem poziom satysfakcji z życia rodziców spada. Wynika to z wpływu narodzin dziecka na uszczuplenie budżetu domowego.

Rodzicielstwo to ciężka praca, ale uśmiech dziecka wynagradza wszystko. Zgodzi się z tym niemal każdy rodzic. A przynajmniej publicznie tak powie. Naukowcy mają jednak wątpliwości.

Problemy po narodzinach dziecka

Prof. David Blanchflower z Dartmouth College i prof. Andrew Clark z Paris School of Economics przeanalizowali dane dotyczące satysfakcji z życia miliona osób z 35 krajów, zebrane w latach 2009-2018.

Dzieci oceniane jako „grzeczne” sprawiały wprawdzie, że rodzice czuli się szczęśliwsi, podobnie jak poziom szczęścia podnosiły dzieci poniżej drugiego roku życia, ale później sprawa się komplikowała.

Rodzice nastolatków nie ocenili satysfakcji z życia wysoko. Posiadanie dzieci nie uczyniło również szczęśliwszymi samotnych, rozwiedzionych, w separacji lub owdowiałych. Poziomu szczęścia nie podnosiły również dzieci przysposobione.

„Dziecko podnosi poziom szczęścia do momentu, gdy nie powoduje trudności w opłacaniu rachunków” – zawyrokował prof. David Blanchflower.

Poziom szczęścia rodziców w różnych krajach

Potwierdziły się doniesienia z 2016 roku na temat wpływu zmiany sytuacji materialnej po narodzinach dziecka na szczęście dorosłych.

Analiza Europejskich Sond Społecznych (ESS) i Międzynarodowego Programu Ankiet Społecznych (ISSP) dotycząca mieszkańców 22 państw OECD ujawniła znaczne różnice pomiędzy poziomem szczęścia rodziców w różnych krajach.

W Norwegii i na Węgrzech rodzice ocenili poziom szczęścia wyżej niż pary bezdzietne, podczas gdy w Australii i Wielkiej Brytanii byli mniej zadowoleni niż ich bezdzietni znajomi. Najgorzej swoją sytuację po narodzinach potomka ocenili rodzice w Stanach Zjednoczonych.

„Uważamy, że hojna polityka rodzinna, w szczególności płatny urlop i dotacje na opiekę nad dzieckiem, są powiązane z mniejszymi różnicami w szczęściu między rodzicami i osobami bezdzietnymi. Co więcej, polityka prorodzinna nie zmniejsza poziomu szczęścia osób bezdzietnych” – napisali autorzy raportu.

Źródło: nypost.com; Parenthood and Happiness: Effects of Work-Family Reconciliation Policies in 22 OECD Countries, J.Glass, RW.Simon, MA.Andersson