Dużo chce i jeszcze więcej oczekuje. Co cechuje egotyka?

05.06.2019
Aktualizacja: 05.06.2019 17:11
Egotyzm a romantyzm.
fot. Shutterstock

Egotyzm to przesadne poczcie własnej ważności, które bardzo często wiąże się z niskim poziomem samooceny. Często egotyzm jest mylnie podciągane pod synonim egoizmu. Egotyzm to pęd do utrzymywania i rozwijania korzystnej opinii o własnej osobie Egoizm idzie o krok dalej - to przedkładanie interesów własnych nad sprawy innych ludzi.

Egotyzm: cechy charakterystyczne osobowości 

Osoby egotyczne spędzają dużo czasu, bujając w obłokach. Mają tendencję do upiększania różnych rzeczy tak, aby zwiększyć zainteresowanie innych. Przesadzają, ale też dramatyzują w większości aspektów życia. Mówi się o nich, że są to osoby z trudnym i ciężkim charakterem. Wierzą w to, że tylko oni wiedzą najlepiej - jak postępować, jak żyć, jak powinni zachowywać się inni. Ekstremalny egotyzm jest cechą charakterystycznym zaburzeń osobowości typu B, głównie o charakterze histrionicznym i narcystycznym. 

Egotyzm to rodzaj maski, która ma ukryć niepewność, lęk i ochronić przed odrzuceniem. Egotycy robią wiele, aby ukryć swoje kompleksy, dążą do zaprezentowania siebie, jako bardziej kompetentnych i skutecznych, niż są w rzeczywistości. 

Czym jest egotyzm? 

Egotyzm – to pęd do utrzymywania i rozwijania korzystnej opinii o własnej osobie. Zazwyczaj towarzyszy mu wyolbrzymiona pozytywna opinia o swoich cechach osobistych i własnej ważności. Zazwyczaj zawiera intelektualne, fizyczne, społeczne i inne typy przeszacowania. Egotyzm oznacza umieszczanie siebie w centrum własnego świata, bez patrzenie na innych - nawet osoby kochane lub uważane za bliskie. Samuel Schmalhausen uważał, że w pewnych przypadkach miłość może zmienić egotystę, dając mu nowe poczucie pokory w stosunku do innych.