Pomaganie innym wydłuża życie. Wolontariusze żyją aż o 5 lat dłużej!

Monika Piorun
13.03.2017 14:20
Pomaganie innym wydłuża życie. Wolontariusze żyją aż o 5 lat dłużej!
fot. East News

Belgijscy naukowcy udowodnili, że wolontariusze, którzy bezinteresownie pomagają innym, są statystycznie tak zdrowi, jak ludzie młodsi od nich aż o 5 lat. Na dodatek zarabiają więcej niż rówieśnicy.

Od dawna wiadomo, że pomagając innym, pomagamy też sobie. Dotąd nie było jednak dowodów na to, że altruistyczna potrzeba naprawiania świata poprzez doraźną pomoc potrzebującym, może mieć bezpośredni wpływ na organizm wolontariuszy.

Zobacz także

Specjalizująca się w medycynie rodzinnej prof. Sara Willems z Uniwersytetu w Gandawie na łamach "PLOS ONE" opublikowała wyniki badań prowadzonych we współpracy z ekonomistą - prof. Stjinem Beartem - z których wynika, że stan zdrowia ludzi zaangażowanych w działalność charytatywną poprzez czynny udział w różnego typu akcjach pomocy jest lepszy niż ich rówieśników, którzy nie wykazują aktywności na tym polu. Różnica jest spora, ponieważ dzięki pomocy innym, wolontariusze mogą wydłużyć swoje życie statystycznie aż o 5 lat. Skąd takie dane?

Chcesz żyć dłużej? Zostań wolontariuszem!

begging-1922612_1920
fot. maxlkt/pixaby.com/CC0 Public Domain

Belgijscy naukowcy w ramach European Social Survey przeanalizowali informacje na temat stanu zdrowia oraz sytuacji zawodowej ponad 40 tys. wolontariuszy z 29 europejskich krajów w latach 2012-2013. Badaczom udało się zauważyć, że wszystkie osoby, które umieszczały w swoim CV informacje o wolontariacie, zarabiały więcej niż pozostali, którzy nie mogli się tym pochwalić - zwłaszcza w przypadku obcokrajowców, którzy chcieli znaleźć zatrudnienie w kraju, z którego nie pochodzili.

Zobacz także

Wprawdzie można wysnuć wniosek, że osoby, które mają wyższe pensje, mogą pozwolić sobie na kosztowne badania i większą troskę o swój stan zdrowia, ale według ekspertów przyczyna tego zjawiska ma inne źródło. Bezinteresowny altruizm sprzyja integracji z innymi ludźmi i ma spory wpływ na poprawę samopoczucia oraz poczucia własnej wartości wśród wolontariuszy.Eksperci zauważyli też związek pomiędzy pomaganiem a neurobiologią. Dzięki dobroczynności poprawiają się funkcje poznawcze naszego mózgu, stajemy się bardziej aktywni i zapobiegamy demencji starczej. Nasz organizm zaczyna też wydzielać więcej oksytocyny oraz progesteronu. Hormony te mogą ograniczać nadmiar stresu. Działają też pozytywnie na nasz system immunologiczny i ograniczają ilość stanów zapalnych doprowadzających do rozwoju wielu chorób.

wolontariusze
fot. Kamil Kmionka/REPORTER

Jedną z osób, które od lat pomagają innym jest Jurek Owsiak. Dzięki swojej młodzieńczej energii od 25 lat zachęca ludzi do udziału w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Wolontariusze, którzy zaczynali ćwierć wieku temu przygodę z WOŚP, dziś przyprowadzają własne dzieci, które za symboliczne czerwone serduszko garną się do udziału w zbiórce, która na stałe wpisała się do naszego kalendarza świąt. 

Pomaganie innym uzdrawia nie tylko pacjentów ale i... wolontariuszy! Czy to dlatego Jurek Owsiak tryska większą energią niż niejeden nastolatek?

Dlaczego warto pomagać?

Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra promujący street art w przestrzeni publicznej odpowiada o tym, dlaczego pomagając innym, pomagamy sobie samym.

źródło: Plos One
Zagłosuj

Ile razy w życiu byłeś wolontariuszem podczas dowolnej akcji charytatywnej?

Liczba głosów:

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π