Dlaczego Finowie to najszczęśliwsi ludzie na świecie?

02.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 11:46
Dlaczego Finowie to najszczęśliwsi ludzie na świecie?
fot. Shutterstock

Organizacja Narodów Zjednoczonych od 2012 r. wydaje The World Happiness Report o poczuciu szczęście w poszczególnych krajach świata. Eksperci zbadali, w których regionach świata ludzie czują się najszczęśliwsi. Według najnowszych danych najwyżej na liście są kraje nordyckie. Na pierwszym miejscu są Finowie. Specjaliści wyjaśniają, co daje im największe szczęście.

Co daje ludziom szczęście?

Wspomniany raport piszą wybitni psychologowie, min. Edward E. Diener, i ekonomiści, jak Jeffrey D. Sachs, czy Richard Easterlin. Raport przedstawia mapę szczęścia na świecie i analizuje przyczyny. Najnowszy – z 2019 r. – analizuje sytuację w 156 krajach. Oto lista najszczęśliwszych krajów świata według World Happiness Report 2019.

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Norwegia
 4. Islandia
 5. Holandia
 6. Szwajcaria
 7. Szwecja
 8. Nowa Zelandia
 9. Kanada
 10. Austria
 11. Australia
 12. Kostaryka
 13. Izrael
 14. Luksemburg
 15. Wielka Brytania
 16. Irlandia
 17. Niemcy
 18. Belgia
 19. Stany Zjednoczone
 20. Czechy.

Fińskie dzieci uczą się najlepiej, a dorośli cieszą się bardzo dobrymi zarobkami, wolniejszym tempem życia, lepszymi warunkami socjalnymi. Czy dobrostan psychiczny jest powiązany z dostatkiem danego kraju? Wyjaśniają specjaliści.

Amerykański nauczyciel Timothy D. Walker uważa, że zgodnie z koncepcją pulsowania, opisaną przez dziennikarkę Brigid Schulte w książce „Overwhelmed [Przytłoczeni]”, przeskakiwanie między pracą a odpoczynkiem pomaga Finom – młodym i dorosłym – uniknąć przepracowania i znaleźć sens w tym, co robią. Walker wyjaśnienie opiera też na własnym doświadczeniu. Gdy przyjechał ze swoją żoną Finką do jej ojczyzny, był na granicy wypalenia zawodowego. Minęło to, gdy zaczął pracować jako nauczyciel w Finlandii. Zmienił swoją filozofię życia, zaczął żyć wolniej, a uważniej. Co więcej, zauważył, że ten kraj pomaga w utrzymaniu swojej pasji do zawodu i spontaniczności. 

Amerykański psycholog Ed Diener, autor fundamentalnych odkryć na temat dobrostanu psychicznego, stwierdził w swoich analizach, że szczęście Finów jest związane z dostatkiem społeczeństwa.

To samo zauważył amerykański politolog Ronald Inglehart, kierujący największym badaniem socjologicznym na świecie – World Values Survey – i niemiecki socjolog Hans-Dieter Klingemann. Widać, że poziom dobrobytu ma związek  ze średnim poziomem dobrostanu psychicznego ludzi w danym społeczeństwie.  

Autorzy World Happiness Report 2019 twierdzą, że do wyjaśnienia poziomu dobrostanu psychicznego warto włączyć takie zmienne jak:

 • zamożność społeczeństwa, wyrażana najczęściej za pomocą produktu krajowego brutto na osobę,
 • wsparcie społeczne, czyli poczucie, że ktoś ci pomoże, gdy będziesz miał/a kłopoty,
 • wolność, czyli możliwość decydowania o swoim życiu,
 • szczodrość, czyli przeznaczanie pieniędzy na cele charytatywne.

World Happinnes Report pokazuje coś jeszcze. Migranci są mniej szczęśliwi niż reszta społeczeństwa, ale szczęśliwsi na obczyźnie niż w kraju, z którego wyjechali.

 Źródło: Ja My Oni. Poradnik psychologiczny (Tom 36)