Zamknij

Kolędy i stare filmy pomagają osobom z demencją w święta [Lista filmów]

23.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 09:37
Kolędy i stare filmy pomagają pacjentom z demencją
fot. Shutterstock

Święta to trudny czas dla osób z demencją. Dobrą atmosferę może zbudować wspólne śpiewanie i oglądanie starych filmów - podpowiadają eksperci.

W święta osoby z demencją czują się zagubione. Rytm dnia ulega zmianie. Pojawia się wiele "nowych" (nawet jeśli od 50 lat znanych) twarzy. Feeria barw i kakofonia dźwięków przyprawiają o zawrót głowy. Chorzy często reagują rozdrażnieniem, co burzy świąteczną atmosferę.

Słuchanie świątecznych piosenek i oglądanie starych filmów pomaga przetrwać ten trudny czas. Nierzadko zdarza się, że pacjent nie kojarzy bliskich, ale doskonale pamięta słowa kolędy. To podnosi poziom jego pewności siebie i wprawia go w dobry nastrój, co przekłada się na samopoczucie całej rodziny.

Lista starych świątecznych filmów:

  1. To wspaniałe życie (1946)
  2. Białe Boże Narodzenie (1953)
  3. W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju (1989)
  4. Kevin sam w domu (1990)
  5. Cud na 34. ulicy (1994)
  6. Walnięty święty?! (2000)

Eksperci przypominają jednak, żeby uważnie obserwować reakcje bliskiego i reagować elastycznie. "Każda osoba z demencją jest inna, dlatego też ważne jest, aby słuchać ukochanej osoby i uwzględniać jej wyjątkowe potrzeby" - podkreślała w rozmowie z BBC Kathryn Smith, dyrektor Alzheimer's Society.

Na koniec warto dodać, żeby w okresie świątecznej zawieruchy nie zapominać osobie. Instrukcja bezpieczeństwa w razie awaryjnego lądowania samolotu brzmi przecież: maskę tlenową najpierw zakładamy sobie, żeby móc pomóc innym.

Źródło: bbc.com