Zamknij

Chromoterapia, czyli jak kolory leczą duszę i ciało

21.09.2021 14:58
Chromoterapia, czyli jak kolory leczą duszę i ciało
fot. Shutterstock

Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zarówno psychiczne jak i fizyczne. To właśnie kolorystyka miejsc, w których przebywamy, wywołuje w nas konkretne reakcje. Koloroterapia ma wiele korzyści dla naszego samopoczucia. Kiedy warto ją stosować i jak działają poszczególne kolory?

W zależności od zastosowanych barw, leczenie kolorami może pobudzać lub uspokajać. Wybór konkretnego koloru, który zastosujemy w terapii, zależy od potrzeb naszego organizmu. Kolory działają nie tylko na naszą psychikę.  Emocje, jakich można doświadczyć podczas koloroterapii, wpływają na działanie układu trawiennego i stymulują narządy wewnętrzne. Energetyczne właściwości kolorów pomagają wspierać procesy leczenia wielu schorzeń, na przykład nerwobóli, chorób układu oddechowego czy dolegliwości dermatologicznych. Które kolory są szczególnie ważne dla naszego zdrowia?

Chromoterapia – jak działają kolory?

Każdy kolor wpływa inaczej na organizm człowieka. Najczęściej stosowane w koloroterapii barwy to na przykład:

  • Biały – łagodzi nerwy i stres. Zalecany jest osobom, które dochodzą do zdrowia po przeżyciu traumy. Biały kolor sprawia, że czujemy się bezpiecznie i pomaga naszemu organizmowi zachować równowagę. Jednak nadmiar białego odcienia może sprawić, że poczujemy się odizolowani i samotni.
  • Zielony – odświeża i koi. Poprawia pamięć i koncentrację, a także motywuje mózg do działania. Kolor zielony pomaga zredukować napięcia, co wpływa korzystnie na cały układ nerwowy. Sesje z użyciem zielonego światła stosuje się w przypadku nadmiernego pobudzenia.
  • Fioletowy – fioletowe światło wzmacnia układ odpornościowy oraz łagodzi uporczywe migreny. Kolor fioletowy ma pozytywny wpływ na wygląd skóry – sprawia, że staje się ona gładka i nawilżona. Fiolet jest wykorzystywany do leczenia schorzeń oczu.
  • Czerwony – poprawia krążenie i pobudza. Jego właściwości są wykorzystywane w leczeniu przeziębień czy anemii. Czerwień pomaga zmotywować organizm do walki z infekcją.
  • Niebieski – wycisza i uspokaja. Obniża napięcie mięśniowe i ciśnienie krwi. Terapię kolorem niebieskim poleca się osobom walczącym z migreną lub w przypadku gorączki.
  • Żółty – to lekarstwo na przemęczenie i brak motywacji. Żółty dodaje energii, co wpływa również na metabolizm. Ożywia umysł, wspiera koncentrację i poprawia nastrój.
  • Pomarańczowy – poprawia kondycję skóry, regeneruje układ nerwowy, reguluje ciśnienie i wspiera proces oddychania. Kolor ten zwiększa libido, dlatego jest pomocny również w przypadku zaburzeń seksualnych.

Koloroterapia: na czym polega zabieg?

Chromoterapia to zabieg, podczas którego wykorzystuje się naświetlanie lampami, które emitują fale o różnej częstotliwości. Rozmaite kolory uzyskuje się dzięki mieszaniu światła czerwonego, żółtego i niebieskiego. Naświetlanie wybranym światłem pomaga uruchomić drgania w organach wewnętrznych, co jest przydatne w leczeniu wielu dolegliwości (na przykład problemów z układem trawiennym, nadciśnienia tętniczego czy chorób układu nerwowego). Światło jest ważne również dla naszej skóry – dodaje jej energii.

Koloroterapia – przeciwwskazania

Kto nie powinien stosować koloroterapii? Wśród przeciwwskazań możemy wymienić m.in. nowotwory, ciążę, uczulenie na światło czy padaczkę. Koloroterapii należy unikać również w przypadku przyjmowania leków lub ziół o właściwościach fotouczulających.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: betamed.pl, lecznaturalnie.pl