Zamknij

Co „żyje” na naszych telefonach? Sprawdź, która część telefonu jest najbrudniejsza

24.08.2018 14:53
Telefony pod lupą
fot. Shutterstock

Wyniki tego badania na pewno sprawią, że dzisiaj wyczyścisz i zdezynfekujesz swój telefon komórkowy. Okazało się, że smartfony, z których korzystamy na co dzień, mają na swojej powierzchni więcej bakterii niż... sedes.

Jak często czyścicie swoje telefony komórkowe? To pytanie zadano Brytyjczykom, którzy wzięli udział w badaniu zleconym przez firmę Insurance2go. Oprócz odpowiedzi na to pytanie musieli oni udostępnić też swoje telefony, aby naukowcy mogli sprawdzić, co się na nich osiedliło.

Okazało się, że około 30% osób nigdy nie czyściło swojego telefonu, a 5% czyści mniej niż raz na 6 miesięcy. Na smartfonach udostępnionych przez osoby biorące udział w doświadczeniu znaleziono 10 razy więcej bakterii niż na sedesie. Wśród znalezionych patogenów były: bakterie, pleśń, drożdże.

Dowiedz się więcej: Brudna prawda o naszych telefonach. Jakie zarazki się na nich czają?

Które miejsca są najbrudniejsze w telefonach?

Najbrudniejsze były ekrany, zwłaszcza w miejscach, gdzie znajduje się przycisk home (pasek startowy) oraz okolice słuchawki, a także okolice blokady telefonu i tył telefonu.

Zanieczyszczenie aparatów określano jednostką CFU – określającą liczbę mikroorganizmów lub komórek w materiale badanym przy zastosowaniu posiewu polegającego na możliwie równomiernym rozprowadzeniu próbki materiału na lub w pożywce w taki sposób, aby (w idealnym przypadku) wszystkie mikroorganizmy leżały samotnie i w oddaleniu od siebie, tworząc przez rozmnażanie każdorazowo jedną kolonię (źródło: Wikipedia).

Co ciekawe, najbrudniejszy ekran miał Samsung Galaxy (100 CFU na cm²), następny na liście był iPhone (40 CFU na cm²) oraz Google Pixel (12 CFU na cm²). Dla porównania bakterii i drożdży na klawiaturze oraz myszce komputerowej jest około 5 CFU na cm2, a na sedesie czy spłuczce około 24 CFU.

Tak wysoki poziom mikroskopijnych bakterii z ekranu telefonu zmieszany z kosmetykami do makijażu, podgrzany przez baterię telefonu – to recepta na problemy ze skórą i nie tylko. Patogeny namnażają się bez ograniczeń. Nieczyszczenie telefonów jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Znajdujące się na nich patogeny mogą prowadzić do problemów ze skórą, np. wywoływać trądzik, zapychać pory i prowadzić do stanów zapalnych skóry.

Polecamy: Łojotokowe zapalenie skóry: problem estetyczny i psychiczny. Jak wyleczyć ŁZS?

Jak należy czyścić telefon?

Obecność zarazków na naszych telefonach jest czymś naturalnym – jest to chyba jedyny przedmiot, który towarzyszy nam wszędzie. Można jednak zredukować poziom rozwoju patogenów, zachowując odpowiednią higienę.

Aby uniknąć problemów, najlepiej jest korzystać z zestawu słuchawkowego. Poza tym codziennie powinniśmy przecierać telefon chusteczką nawilżoną alkoholem lub inną substancją dezynfekującą. Dokładnie należy przecierać miejsca, w których najczęściej dotykamy telefon (miejsce z „odbierz”, menu główne itd.).

– W naszym badaniu zdjęliśmy z naszych telefonów zarazki, które normalnie czają się na naszych telefonach i umieściliśmy je w laboratorium, w idealnych warunkach wzrostu, aby ludzie mogli zobaczyć to, czego gołym okiem nie dostrzegą – powiedział Gary Beeston z Insurance2go, firmy, która zleciła badanie. I dodał: – Być może większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, co trzymamy tak blisko naszych twarzy. 

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.co.uk/ insurance2go.co.uk
-----------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk