Zamknij

Kolorowanki dla dorosłych, które pozwolą Ci się odstresować

Aleksandra Supryn
29.12.2015 14:26

Mandale, tajemnicze ogrody, arabeski, dzikie zwierzęta, a nawet Harry Potter. To wszystko znajdziemy na półkach z antystresowymi kolorowankami dla dorosłych. Jakiś czas temu weszły one na polski rynek i niemal natychmiast zrobiły furorę. 

Antystresowe kolorowanki dla dorosłych. Czy naprawdę są skuteczne?

Na czym polega fenomen książeczek do kolorowania dla dorosłych? Czy faktycznie można wierzyć, że wypełnianie stron kolorami pozwoli nam pozbyć się stresu, oczyścić umysł i prawdziwie się zrelaksować?

Co daje kolorowanie dla dorosłych?

Jeśli Twoja praca jest bardzo stresująca albo kiedy próbujesz poradzić sobie z jakimś kryzysem w życiu – sięgnij po antystresową kolorowankę dla dorosłych. To znacznie tańsze niż godzinna terapia w gabinecie psychologicznym. Sposób jest tani i prosty, a jedyne czego potrzebujesz to pudełko kredek i chęci.

Pomimo że na pierwszy rzut oka nie wydają się być tak samo skuteczne jak pomoc specjalisty, okazuje się, że wielu kolorujących nie może nachwalić się efektom jakie przynoszą. Nawet kilku-kilkunastominutowe kolorowanie jest w stanie znacznie zmniejszyć napięcie, uspokoić umysł i ciało oraz doprowadzić do stanu maksymalnego skupienia.

To jak bardzo skuteczna jest ta domowa terapia antystresowa potwierdzają słowa redaktorki amerykańskiego portalu Shape.comLindsay Tiger.

Skończyłam kolorować długo po godzinie, o której zazwyczaj kładę się spać. Co więcej, zauważyłam, że przez cały ten czas prawie w ogóle nie spoglądałam do swojego iPhona – nie korzystałam z aplikacji, nie odpowiadałam na SMS-y. W ogóle nie zwracałam też uwagi na to co dzieje się w telewizorze, który grał w tle. A kiedy w końcu położyłam się do łóżka, byłam tak zrelaksowana, że niemal natychmiast zasnęłam. Następnego dnia kiedy poszłam do pracy (…) okazało się, że łatwiej jest mi się skoncentrować, jestem bardziej kreatywna i o wiele mniej spięta.

Co na to psychologowie?

Antystresowe kolorowanki dla dorosłych wykorzystywano w profesjonalnych terapiach od lat. Specjaliści od naszych umysłów twierdzą, że czynność ta rozwija kreatywność i pozwala się uspokoić. Jeśli chodzi natomiast o efektywność metody to są oszałamiające.

Wielu psychologów mówi, że kolorowanki świetnie wpływają nie tylko na naszą psychikę, ale również na nasz nastrój oraz samoocenę. To dlatego, że pomimo iż czynność jest banalnie prosta, to końcowy efekt daje efekt spełnienia. Widząc pięknie pokolorowany obrazek zaczynamy w siebie bardziej wierzyć, a skończoną stronę traktujemy jak mały sukces.

Co więcej, istnieje również teoria mówiąca o tym, że antystresowe kolorowanki mogą pomóc również w walce z depresją.

___

ZdrowoBardzo / AS