Zamknij

5 roślin, które poprawiają Twój nastrój

Alicja Bartosiak
03.09.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 23:32

Kwiaty to nie tylko ozdoba dla naszego domu. Niektóre z nich mogą wpływać na zdrowie i samopoczucie. Istnieją rośliny, które redukują stres, usuwają toksyny z powietrza i działają uspokajająco. Jakie kwiaty powinny zagościć w naszym domu?

5 roślin, które poprawiają Twój nastrój
fot. Shutterstock
  1. Paprocie
  2. Drzewka cytrusowe
  3. Jaśmin lekarski
  4. Aloes zwyczajny
  5. Skrzydłokwiat

Kontakt z naturą to najlepsza terapia antystresowa. Niestety, czasem ciężko znaleźć czas na spacer po lesie czy przejażdżkę rowerową. Dlatego warto zadbać o swoje najbliższe otoczenie. Duża ilość roślin w mieszkaniu pomoże nam się odprężyć i zredukować napięcie. Oto lista 5 roślin doniczkowych, które działają korzystnie na nasze zdrowie (a przy okazji łatwo je pielęgnować):

Paprocie

Liście paproci działają niczym najlepszy filtr powietrza. Błyskawicznie zmieniają dwutlenek węgla w tlen, dlatego warto postawić je w sypialni. Paprocie nawilżają powietrze, a ich hodowanie jest szczególnie wartościowe zimą, kiedy borykamy się z problemami zdrowotnymi związanymi z przesuszonym powietrzem. Nawilżone powietrze sprawia, że lepiej nam się oddycha i mamy więcej energii.

Drzewka cytrusowe

Drzewko cytrusowe w domu pięknie pachnie i kojarzy się z wakacyjnym słońcem.   Drzewka cytrusowe najpiękniej kwitną, gdy postawimy je na parapecie (zwłaszcza zimą). Nie potrzebują specjalnych warunków, a zbyt częste podlewanie może doprowadzić do nadmiernego gubienia liści. Rośliny cytrusowe lubią suchy klimat. Owoce cytrusowe zawierają olejki eteryczne, których zapach działa kojąco.

Jaśmin lekarski

Właściwości jaśminu lekarskiego są wykorzystywane w aromaterapii. Intensywny zapach jaśminu stymuluje pracę mózgu i pomaga łagodzić stany depresyjne. Pomaga także leczyć zaburzenia snu. Działa kojąco na zmysły i przywraca dobry nastrój.

Aloes zwyczajny

Liście aloesu to zawierają cenny, naturalny surowiec, który stanowi bazę wielu leków. Sok, który wypełnia liście rośliny, bogaty jest w wiele witamin, enzymów i minerałów. Miąższ możemy wykorzystywać do przygotowania domowych maści, które działają przeciwzapalnie. Aloes dodawany do napojów pomaga zachować odporność. Wykazuje również właściwości oczyszczające i regeneruje układ nerwowy.

Skrzydłokwiat

Pielęgnacja tej rośliny jest niezwykle prosta – wystarczy regularne podlewanie. Skrzydłokwiaty pięknie zakwitają, ciesząc oko zielonymi liśćmi. Są jednymi z roślin wykazujących największe właściwości oczyszczające. Skrzydłokwiat filtruje powietrze, usuwając z niego zarodniki grzybów. Z tego względu jego uprawę zaleca się alergikom.

Zobacz także

Źródło: dekoportal.pl/urzadzamy.pl/