Zamknij

Wysoko wrażliwe osoby i miłość. 6 rad, które pomogą budować im związek

25.02.2020 15:02

Osoba wysoko wrażliwa nie tylko inaczej odbiera świat, ale inaczej też buduje bliskie relacje. Zwykle głębiej i bardziej intensywne. Kiedy się zakochuje, dostrzega masę niuansów charakteru drugiej osoby. Przez to dużo rozmyśla i analizuje. Brzmi to znajomo? Poznaj rady dla osób wysoko wrażliwych w związku.

Wysoko wrażliwi i miłość.
fot. Shutterstock

Cechy osób wysoko wrażliwych

Zwykle próbujemy wpisać naszą osobowość w jakiś utrwalony schemat. Wynika to z ciekawości, chęci samopoznania i żeby lepiej odnaleźć się wśród innych. Dzięki pogłębionej  świadomości i lepszego dostosować się do miejsc pracy. Na pewno będziemy lepiej funkcjonować ze świadomością, że jesteśmy introwertykami lub ktoś z naszych bliskich jest introwertykiem.

Sprawdź, czy jesteś osobą wysoko wrażliwą. Pamiętaj musi być przynajmniej 15 określonych cech.

 1. Nie lubi hałasu.
 2. Czuje dyskomfort w tłumie osób.
 3. Odczuwa dyskomfort w oglądaniu brutalności.
 4. Posiada bezpieczne miejsce odpoczynku lub wycofania.
 5. Trudność  z ukrywaniem emocji w szczególności smutnych.
 6. Dobre zrozumienie emocji.
 7. Zamartwiają się co inni o nich myślą.
 8. Biorą wszystko do siebie i nie odpuszczają łatwo.
 9. Nie potrafią krytykować , bo uznają to za atak na kogoś.
 10. Ciężko znosi krytykę.
 11. Łatwo daje się sprowokować.
 12. Konflikty rozwiązuje delikatnie, bo nienawidzi konfrontacji i agresji.
 13. Lepiej się odżywiają.
 14. WWO są często bardzo kreatywni.
 15. Karze siebie za niepowodzenia.
 16. Boi się odrzucenia.
 17. Miewa problemy ze snem.
 18. Porównuje się do innych.
 19. Preferuje pracę solo nigdy rywalizację.
 20. Dłużej podejmują decyzję.

Osoby wysoko wrażliwe urodziły się z układem nerwowym genetycznie zaprogramowani tak, że są bardziej uważni na niuanse, wszelkie szczegóły, podatni na przeciążenie psychiczne bodźcami z zewnątrz. O tym, czy jesteś jedną z osób czujących więcej, decydując dziedziczone geny, m.in te odpowiedzialne za transportowanie serotoniny. Krótki wariant tego genu, jaki ma większość WWO, częściej występuje u osób z depresją

WWO w związkach: 6 rad psychologów

Elaine Aron, autorka książki: „Wysoko wrażliwi i miłość” podkreśla, że hiperwrażliwość nie jest ani ułomnością, ani tym bardziej schorzeniem. Warto po prostu wiedzieć, jak się z tym obchodzić, żeby lepiej funkcjonować w bliskiej relacji. Pisze: „Istnieją dwie strategie przetrwania. Strategia wrażliwości polega na uważnej obserwacji otoczenia przed rozpoczęciem działania. Druga strategia polega na natychmiastowym, śmiałym działaniu bez dokładnego analizowania okoliczności”.

Osoba wysoko wrażliwa inaczej niż inni buduje bliskie relacje.

1.Razem róbcie nowe rzeczy

Raz na jakiś czas zróbcie razem coś ekscytującego, czego nigdy dotąd nie robiliście. Przygotujcie też listę rzeczy, których żadne z was nie próbowało, a których oboje jesteście ciekawi.

2. Praktykujcie wdzięczność

Z racji, że osoby wysoko wrażliwe mają tendencję do zamartwiania, dobrze jeśli nauczy się dostrzegać dobre rzeczy w swoim życiu. To obojgu ułatwi funkcjonowanie i czerpanie radości z codzienności.  Oto kilka przykładów sztuki wdzięczności w związku: „Doceniam, że poszliśmy razem do kina”, „Lubię kiedy rano  robisz dla mnie kawę”.

3. Ciesz się z sukcesów partnera

Radość z powodzenia bliskiej osoby może być nawet cenniejsza niż wspieranie jej w trudnych chwilach. Warto prawdziwie świętować, nawet mały sukces partnera, wiąże się to ze sztuką doceniania. 

loader

4. Rozwiąż swoje traumy z przeszłości

Jeśli któreś z was ma nieprzepracowane problemy i kompleksy z dzieciństwa, powinno nad nimi popracować, np. na terapii.

5. Nie wycofuj się

Jako WWO pamiętaj, że aby stworzyć udany związek, nie możesz zawsze wycofywać się z konfliktów. Jeśli sprzeczka zaczyna zbyt mocno wzbudzać wasze emocje, zrób pauzę kontrolną.

6. Zadbaj o czas dla siebie

Osoba WWO powinna zadbać o wyciszenie i refleksję. Znajdź działające na was techniki relaksacyjne. To może być medytacja , przebywanie na łonie natury, czasami wystarczy zaświecenie zapachowych świec.

Pamiętaj, że generalnie nie ma zasady co do tego, czy lepsze związku budują osoby wysoko wrażliwi z osobami o tym samym stopniu wrażliwości czy z osobami nieposiadające tej cechy. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że dobry związek zawsze wymaga ciężkiej pracy. 

Warto też pamiętać o tym, że z wysokiej wrażliwości płyną też pozytywne kwestie. - WWO z bezpiecznym stylem przywiązania są kreatywne, empatyczne, zwykle dobrze dogadują się z innymi, mają dużą samoświadomości. Jedyną rzeczą, która je odróżnia od reszty, jest to, że częściej potrzebują chwili dla siebie i nie lubią głośnych restauracji - podkreśla badaczka

Źródło: Wysoko wrażliwi i miłość, Aron Elaine, Dwumiesięcznik „Psychologia” 1/2020

Przeczytaj: Osoba wysoko wrażliwa (WWO): jak zbudować z nią związek?