Zamknij

Samotność w związku nie zawsze oznacza rozpad relacji. Jak sobie z nią radzić?

14.01.2021 17:51
samotna para na ławce
fot. Shutterstock

Samotność w związku może spotkać każdego z nas. Jakie są najczęstsze przyczyny samotności we dwoje i jak jej przeciwdziałać? Sprawdź!

Samotność w związku to problem, który spotyka wiele par. Niezależnie od tego, czy mieszkamy ze sobą, spotykamy się regularnie, czy może utrzymujemy relację na odległość. Każdy od czasu do czasu doświadcza samotności w związku. W tłumie, w gronie przyjaciół, bliskich osób, może pojawić się wszędzie. Najbardziej jednak doskwiera samotność we dwoje. Tym bardziej że wiążemy się z drugą osobą z nadzieją, że już nigdy nie doświadczymy tego przykrego uczucia. 

Poczucie osamotnienia w związku to często pierwsza oznaka kryzysu. Rutyna, niezrozumienie, lęk przed zaangażowaniem - istnieje tyle powodów samotności we dwoje, ile jest par. Jakie są przyczyny samotności i jak sobie z nią radzić? 

Zobacz także: Razem, ale jednak osobno. Jak wspólne mieszkanie może wpłynąć na związek? 

Samotność w związku na odległość

Samotność w związku zazwyczaj doskwiera nam w momencie, gdy mieszkamy daleko od ukochanej osoby. Wówczas nie możemy liczyć, że zawsze będzie u naszego boku, gdy tylko będziemy jej potrzebować. 

Może się tak zdarzyć, że nasz ukochany czy ukochana mieszka tysiące kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Niestety, serce nie sługa i nie bierze pod uwagę różnic geograficznych. Samotność w związku na odległość to wielki problem małżeństw, w których jedno z partnerów pracuje za granicą lub młodych ludzi, którzy poznali sympatię podczas wymiany studenckiej i pochodzi ona np. z innego kraju.

Łatwiej jest wyjaśniać nieporozumienia, mogąc w każdej chwili skonfrontować wszystko z drugą osobą. Niestety, w przypadku związków na odległość pozostaje telefon i internet. Narastająca frustracja spowodowana rozłąką i w porę niewyjaśnione kwestie urastają do rangi wielkiego problemu i mogą rodzić konflikty.

Zobacz także: Twój partner ucieka w pracę i unika bliskości? Sprawdź, co może być powodem

Samotność w związku małżeńskim

Poczucie samotności w związku małżeńskim często rodzi się powoli, po latach. Wygasa pierwsze zauroczenie, dzieci wyfruwają z gniazda, a para nie wie, co dalej począć ze związkiem, żyje więc obok siebie. Rodzi się niezrozumienie, frustracja.

Małżonkowie mają odmienne oczekiwania, przestają rozmawiać i ciągle się kłócą. Brakuje wsparcia i bliskości. To zwykle początek kryzysu. Jeśli zostanie w porę zauważony, można spróbować mu przeciwdziałać, korzystając z pomocy specjalisty, udając się np. na terapię małżeńską.

Zobacz także: Stres może być przyczyną wielu poważnych chorób. Poznaj jego negatywne skutki

Przyczyny samotności w związku

Samotność w związku nie zawsze bierze się z niezrozumienia, nie musi świadczyć o kryzysie i zwiastować rozpadu relacji. Czasem przyczyną samotności są nieuświadomione konflikty, niezaspokojone potrzeby czy nieprzepracowane problemy jednostki, która czuje się osamotniona. Taka osoba może, wszczynając awanturę, próbować rozładowywać frustrację na partnerze. Często łatwiej jest powiedzieć, że związek pozostawia wiele do życzenia i obarczyć za niepowodzenia innych ludzi niż przyznać, że problem tkwi w nas.

Jakie są inne przyczyny samotności?

  • Zaniedbanie więzi między partnerami,
  • brak bliskości i czułości, rezygnacja z życia seksualnego,
  • różnica wartości i oczekiwań,
  • skupienie się na partnerze i zapomnienie o swoich potrzebach,
  • niskie poczucie własnej wartości, nadmierna samokrytyka,
  • nadmiar obowiązków, zbyt duże obciążenie, rutyna,
  • syndrom opuszczonego gniazda,
  • urodzenie dziecka.

Zobacz także: Po rozstaniu od razu szukasz kolejnego związku? To może cię dużo kosztować

Samotność w związku - jak sobie radzić?

Zobacz, co robić, aby przeciwdziałać samotności we dwoje!

Zainicjuj szczerą rozmowę

Czujesz się samotna w związku? Dopadło cię osamotnienie? Tak nie musi być! Być może potrzebujecie szczerej rozmowy. Opowiedz partnerowi o swoich potrzebach, powiedz, co cię boli. Zrezygnuj z obwiniania, mów o swoich uczuciach, starając się nie oceniać. Być może twój mąż lub chłopak czuje to samo?

Starajcie się nie wymieniać wyłącznie informacji o dzieciach czy kwestiach organizacyjnych. Spróbujcie wywołać żarliwą dyskusję, porozmawiajcie o tym, co się dzieje na świecie, o swoich pasjach, planach i wakacjach.

Zróbcie coś razem!

Zainicjuj wspólne aktywności. Być może zapomnieliście już, co to znaczy wspólny spacer, rower lub kolacja tylko we dwoje. A może znajdziecie czas na weekend poza miastem? Przypomnijcie sobie, jak przyjemnie jest spędzać czas razem.

Bądź empatyczny

Nie staraj się narzucać się swojego zdania, słuchaj. Druga strona też może czuć się niezrozumiana i samotna. Postaraj się spojrzeć na newralgiczne kwestie między wami z punktu widzenia partnera. Wsłuchanie się w to, co druga osoba do nas mówi, pogłębi wzajemny szacunek i wzmocni bliskość między wami.

Jeśli mimo podjętych starań, wciąż nie możecie się porozumieć, skorzystajcie z porady psychoterapeuty specjalizującego się w terapii par.