Zamknij

Samotność jest jak choroba. 6 fizycznych objawów osamotnienia

30.12.2021 10:47

Każdy z nas potrzebuje jakiejś formy towarzystwa. Gdy jesteśmy samotni, nasze ciało nie funkcjonuje prawidłowo. Poczucie osamotnienia wiąże się ze strachem i przewlekłym stresem, co prowadzi do problemów wielu  zdrowotnych. Co dzieje się z naszym ciałem, gdy doskwiera nam samotność?

Jak organizm reaguje na samotność? 6 objawów
fot. Shutterstock

Samotność to brak poczucia więzi emocjonalnej z innymi. Ma różne oblicza i nie zawsze dotyczy osób, które fizycznie żyją w pojedynkę. Niektórzy doskonale radzą sobie sami i nie odczuwają dyskomfortu związanego z samodzielnym mieszkaniem, a taki tryb życia jest konsekwencją świadomych wyborów. Bliskość z innymi ludźmi nie zawsze wiąże się z byciem w związku czy zakładaniem rodziny, jednak człowiek to istota stadna. Gdy jesteśmy odizolowani emocjonalnie od innych, pojawia się lęk i osamotnienie, które mogą wywoływać wiele zaburzeń.

Chroniczna samotność jest jak choroba i prędzej czy później zaczynamy ją fizycznie odczuwać. Osoby, którym brakuje kontaktu z innymi, częściej cierpią na różnego rodzaju schorzenia. Według badaczy może być to związane z prowadzeniem stylu życia sprzyjającego chorobom. Problemem jest uciekanie w niezdrowe nawyki, takie jak kompulsywne jedzenie, przypadkowy seks, pracoholizm czy stosowanie używek. Takie sposoby radzenia sobie z samotnością są jednak bardzo złudne i nieskuteczne. Jak poczucie osamotnienia wpływa na nasze zdrowie?  Oto dolegliwości, które wiążą się z samotnością:

Przewlekłe zmęczenie

Zmęczenie u samotnych osób może być spowodowane przewlekłym stresem, jakiego doświadczają. Emocjonalna samotność to brak poczucia wsparcia, którego potrzebujemy w wielu sytuacjach. Tego typu presja i poczucie odpowiedzialności mogą być przytłaczające. Przewlekłe zmęczenie objawia się bólem głowy, sennością, brakiem energii i motywacji, niepokojem i napięciem.

Zaburzenia snu

Samotność ma negatywny wpływ na nasz rytm dobowy. Brak bliskości i czułości sprawiają, że organizm wydziela mniejsze ilości oksytocyny i serotoniny. Hormony te sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi. Oksytocyna łagodzi ból i pomaga się zrelaksować, a serotonina odpowiada za dobry nastrój.

Depresja

Przewlekła samotność może prowadzić do depresji. Według badań przeprowadzonych przez zespół ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze w 2018 roku społeczna izolacja sprawia, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety trzykrotnie częściej doświadczają zdenerwowania, spadków nastroju i depresji.

Nadwaga

Dodatkowe kilogramy mogą pojawić się nie tylko w wyniku stosowania nieprawidłowej diety i sięgania po kaloryczne przekąski, ale również jako skutek uboczny zaburzeń metabolizmu. Złe samopoczucie psychiczne, spadek nastroju i stres mogą wywoływać zaburzenia układu trawienia.

Częste infekcje

Stres związany z osamotnieniem osłabia organizm i powoduje spadek odporności, co prowadzi do nawracających infekcji.  Samotność wpływa nie tylko na częstotliwość infekcji, ale również ich nasilenie.

Powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego

U pacjentów, którzy zmagają się z chorobami serca, samotność powoduje nasilenie dolegliwości, zwiększa ryzyko hospitalizacji i może powodować przedwczesną śmierć.

Samotność, bez względu na jej źródło, to stan, który można leczyć. Najlepsze efekty przynosi psychoterapia, która pomaga znaleźć przyczyny złego samopoczucia, a także poprawia jakość codziennego życia pacjenta. Skutki długotrwałej samotności są bardzo szkodliwe dla całego organizmu, dlatego warto reagować od razu, gdy zaobserwujemy pierwsze niepokojące objawy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, web.swps.pl