Zamknij

Efekt Streisand: są ludzie, którzy nie mogą mieć szefów

22.05.2019
Aktualizacja: 05.11.2020 16:17
Zachowanie szefa doprowadza ich do szału
fot. Shutterstock

Czują wewnętrzny opór przed nakazami, nie mogą znieść przymusu, narzuconych obowiązków, wywiązywania się z projektów, a przede wszystkim ograniczenia ich wolności. Czują awersję do kontrolowania i egzekwowania. Istnieją ludzie, którzy nie mogą mieć szefów albo nie chcą ich mieć, w przeciwnym razie źle funkcjonują. Dlaczego? 

Na czym polega efekt Streisand

Mózgi tych osób bardziej niż innych buntują się przeciwko zwierzchności. Mechanizm ich działania można wyjaśnić efektem Streisand. W dużym skrócie chodzi w nim o to, że im bardziej namawiamy kogoś do czegoś, tym bardziej odwrotny efekt osiągamy.

Takiej kontroli unikają nie tylko pracownicy korporacji, ale także celebryci. Dobrym przykładem jest znana historia aktorki Barbry Streisand, która im bardziej próbowała zabronić publikacji zdjęć jej posiadłości, tym bardziej internauci je rozsyłali. Nazwa efektu wiąże się z tą właśnie sprawą, która miała miejsce w 2003 r., kiedy to Barbra Streisand pozwała o naruszenie prywatności fotografa Kennetha Adelmana za umieszczenie zdjęcia lotniczego jej domu w publicznie wystawionej kolekcji, za co zażądała 50 milionów dolarów odszkodowania.

O efekcie Streisand możemy mówić także w przypadku kontrowersyjnego zachowania Kamila Durczoka w „Faktach”, gdy nieświadomy włączonych kamer, wykrzyczał wulgarne słowa na temat brudnego stołu. Im bardziej telewizja TVN próbowała zabronić rozpowszechniania nagrania, powołując się na prawa autorskie, tym bardziej wszyscy to oglądali.

Nasze ego wciąż wymaga dowodów, że jest dobre i wartościowe. Jeśli coś zaczyna zagrażać temu wizerunkowi, robi wszystko, by do tego nie dopuścić.

W badaniu opublikowanym niedawno w piśmie „Journal of Neuroscience” naukowcy ze szwajcarskiego Uniwersytetu w Bernie wskazują na kilka czynników, które wywołują aspołeczne zachowanie.

Może się to zdarzyć każdemu z nas, kiedy kontrolę odbieramy jako przejaw braku zaufania, podważenie naszych kompetencji. Albo kiedy nasz szef nie wyjaśnia nam motywów swojego postępowania.

Nienawidzę swojego szefa i co dalej?

W erze częstych zmian zawodowych można przypuszczać, że w społeczeństwie jest wiele osób, które swoich szefów nie lubią. Dlaczego pracownicy tak często nie znoszą swoich przełożonych? Według Roberty Chinsky Matuson, członkini zarządów i doradczyni największych amerykańskich firm, są trzy główne przyczyny, każda z nich to kwestia charakteru szefa. Krytykowani są za brak kompetencji do zarządzania, brak pasji i mało rozwinięte umiejętności komunikacji.

Źródło: Praca Wysokie Obcasy